úterý 22. června 2021

Je zdravý životní styl pro každého individuální?

 Zdravý životní styl je velmi rozebírané téma, protože se často zaměňuje s osobním životním stylem. Každý má jiný názor a důvod si ho obhájit. Naše jídelníčky či průběh dne se většinou liší, a přesto nemůžeme přesně určit, kdo žije tím správným způsobem. Záleží na vnitřním pocitu a naplnění sama sebe.

Mezi důležitou podstatou našeho zdraví patří strava, pitný režim, dostatečné množství spánku a aktivní pohyb. Bezprostředně můžeme říct, že základem je pestrý a vyvážený jídelníček. Každý máme jinou stavbu těla a jiný počet kalorií, který máme za den konzumovat, takže by byla chyba se srovnávat s ostatními. Naopak je důležité to konzultovat s lékařem. Všeho moc škodí, proto i naše jídelníčky musíme mít vyvážené. Zabráníme tak různým nemocem, které by nás v starším věku mohli trápit. Častým problémem je například obezita nebo anorexie. Potýkají se s tím především mladé dívky v dospívajícím věku.  Z toho důvodu je důležité vědět alespoň některé z obecných pravidel zdravého životního stylu. Je důležité omezit potraviny, které pro nás nejsou nezbytné. Patří tam tučná a smažená jídla, nadměrná dávka cukru, mléčné výrobky či maso. Omezíme tak i nadměrnému zabíjení zvířat v náš prospěch. Je důležité se stravovat pravidelně a v menších porcích, není dobré se přejídat. Snídej jako král, obědvej jako princ a večeř jako chuďas. Kromě pestrého jídelníčku je důležité mít i pravidelný pitný režim. Průměrnou hodnotou jsou 2 litry denně.
Předejít podvýživě a nadváze můžeme aktivním pohybem, díky kterému si zachováme zdravou tělesnou hmotnost. Osobně doporučuji si každý den udělat ranní rozcvičku za účelem nastartování vašeho organismu. Během dne se snažte zůstat v pohybu, nenechte aby vás převládala lenost. V protikladu s pohybem je také podstatné mít dostatečná spánek. Budeme pak mít více energie a odhodlání splnit vše potřebné.

Nejdůležitějším bodem je zachovat si mentální zdraví, nestresovat se a snažit se mít pozitivní myšlenky. Od toho se odvíjí vaše celé odhodlání k zdravému životnímu stylu. Každá špatná emoce působí na naše zdraví negativně jak duševně, tak fyzicky.

Každý jsme jiný a máme jiné potřeby, je důležité ale zachovat pár nezbytných a důležitých bodů pro naše zdraví.
 

Kde trávit svůj volný čas o prázdninách?

    Blíží se po roce opět letní prázdniny, pro mnoha školáků to jsou dva měsíce bez vzdělávání ve školních lavicích, užívání si volného času a teplých letních dní. Ale co když ještě nemáte plány? To nevadí, dáme si sem pár příkladů co a s kým dělat, třeba vás něco chytne! 
 
Nelenošte sami doma!
    Jak už bylo řečeno, blíží se nám krásné počasí a nikdo přece nechce být sám doma. Co tam? Pokud nebudete mít nic na práci, běžte se projít ven. Můžete jít s kamarády a nebo prostě sami, provětráte si hlavu a nadechnete se čerstvého vzduchu. Pokud vás nenapadá kam do Prahy, inspirujte se tady:
-Královská obora Stromovka
-Divoká Šárka
-Vítkov
-Riegrovy sady
-Petřín
-Letná
-Obora hvězda

     Pokud vás nic nezaujalo, zajděte si s kamarády, partnerem nebo rodinou na dobré jídlo do restaurace, najděte si nějakou volnočasovou aktivitu. V dnešní době máme mnoho možností, jak zabavit sebe a ostatní. Navštivte bowling, minigolf, lasergame, painball nebo si běžte třeba zahrát disgolf. 
    A kam se jít koupat v těchto horkých dnech? Co třeba: 
- Hostivařská přehrada
- Lom Hříměěždice
- Lom Borek 
- Slapy
- Orlík 
   
    Doufám, že jste si z mého článků odnesli pár nápadů, kam o letních prázdninách vyrazit a budete si užívat krásných, teplých letních dnů! Mějte se fajn. 


Kateřina Adámková, 3. F


úterý 15. června 2021

Letní olympijské hry pouze s japonskými diváky!!

    V posledních týdnech je velkým tématem rozhodnutí mezinárodního olympijského výboru o tom, že letošní hry se kvůli celosvětové pandemii letos budou konat bez zahraničních diváků. Diváci, kteří si lístky již stačili zakoupit, se ale samozřejmě nemusí ničeho obávat. O své peníze samozřejmě nepřijdou, všechny jim budou vráceny na účet, z kterého byla platba odeslána.

 Hned po této nemilé zprávě se začalo spekulovat o tom, že dokonce několik sportovců za těchto podmínek ani nechce na hrách vystupovat. Musíme však dát sportovcům za pravdu, že bez diváků z celého světa to pro ně bude zvláštní, prázdné a atmosféra, která se díky nim vždy zase o něco zlepší a sportovci od nich načerpají novou a pozitivní energii, bude díky divácké absenci značně omezená. 

 Letos, tedy v roce 2021 je to historicky poprvé, kdy se Olympijské hry konají bez diváků z jiných zemí, než ve které se samotné hry odehrávají. Přitom je vlastně velkým zázrakem, že se vůbec mohou LOH (Letní olympijské hry) konat.

Každý z nás si asi také vzpomíná na to, že se hry vůbec ani odehrávat nemuseli. Původně totiž, (po fiasku s hrami v roce 2020, které překazila pandemie) se hry už vůbec nemuseli ani "s odstupem" konat.

 Myslím si, že si každý z nás pamatuje tuto rok starou situaci. Pomalu se také počítalo s tím, že hry se budou znovu konat, až za čtyři roky. tzn. v roce 2024. Kvůli obrovským nákladům, a aby tokijská metropole zbytečně nepřišla o vynaložené peníze se olympijská asociace a tokijská vláda rozhodla, že hry se tedy budou konat "s odstupem" v roce 2021.

                                                                                                                  Iveta Troppová, 3.F

Odkloněný let v Bělorusku

Dne 23. května let společnosti Ryanair byl přinucen přistát v Minsku. Tento let měl letět z Athén do Vilniusu. Běloruské úřady měly dostat zprávu údajně ze Švýcarska, že se na palubě letadla nachází bomba. Letadlo po obdržení této informace co nejdříve přistálo, a to právě v Bělorusku. Po přistání v Minsku byl zatčen novinář a aktivista Roman Pratasevič a jeho přítelkyně Sofije Sapegaová. Na palubě letounu se po prohledání žádná výbušnina nenašla. Švýcarsko však o žádném varování před bombou na palubě letadla nic neví. Lukašenko tvrdil, že jednal v zájmu chránit lidi, protože Pratasevič se chystal v Bělorusku zorganizovat vzpouru. Minulý rok se v Bělorusku konaly prezidenstké volby, které byly zfalšovány a úřady vyhlásily jako jejich vítěze právě Lukašenka. Skutečnou vítězkou však měla být Svjatlana Cichanouska. Roman Pratasevič je jednu z největších informačních hrozeb Lukašenkova režimu. Patřil mezi spoluzakladatele informačního kanálu Nexta, který byl jeden z hlavních zdrojů o protirežimních protestech. Tato stánka informovala o režimu Alexandra Lukašenka, informovala o demonstracích a jak se lidé mohou vyhnout zadržení nebo zmlácení. V lednu roku 2020 požádal Pratasevič o politický azyl v Polsku. Nedávno se po zatčení objevil v běloruské televizi, kde se v slzách doznal k organizování protivládních protesů a řekl, že respektuje prezidenta Lukašenka. Tento rozhovor byl zřejmě veden pod nátlakem, toto tvrdí i rodina Prataseviče i opozice. Mnoho politiků označilo tento případ za únos nebo akt státního terorismu. Byl také schválen zákaz vstupu běloruských aerolinek do unijního vzdušného prostoru. Tento dopad ovšem ucítí obyvatelé Běloruska, kteří se snaží dostat ze země pryč. Jedna z možností je let přes Moskvu, ale Rusko začalo omezovat lety zahraničních společností, které oblétají území Běloruska.
Natálie Doskočilová

Kam na výbornou snídani?

Nedávno jsem náhodou objevila kavárnu Pilot Cafe, kterou bych chtěla všem moc doporučit. Je to novější moderní kavárna, která se nachází na Praze 7 blízko Letenského náměstí. V blízkosti se nachází také technické muzeum, od kterého kavárnu snadněji najdete. Design kavárny je moc pěkný a vládne tu příjemná atmosféra. Můžete si sem přijít na skvělou snídani, u které mají docela veliký výběr. Velice oblíbená je například anglická snídaně. Co mohu osobně doporučit, a i jsem ochutnala je french toast a lívance s vanilkou polevou a čerstvým ovocem. 

Nově svoji nabídku rozšířili i o obědy a večeře, které jsou už také dost oblíbené. Kdybyste si jídlo přáli sníst z pohodlí domova, není problém si jídlo nechat zabalit s sebou, tento způsob se tedy hlavně využíval v době covidu, kdy restaurace nemohly mít otevřeno. Také tu máji posezení venku, což je teď začátkem léta velice přínosné. Myslím si, že si zde každý najde to své, ať už jen si zajít posedět s přáteli, pracovat nebo si něco přečíst v pohodové atmosféře s výborným jídlem. 
Veronika Bleyerová 3.B




Novinka pro zájemce autoškol! Nově pouze 3 pokusy na složení závěrečných jízd!

Po ukončení nouzového stavu se autoškoly zaplnily novými zájemci o řidičský průkaz. Termínů a komisařů na závěrečné jízdy není dostatek, a proto musejí zájemci i měsíce čekat na daný termín.

Také  kvůli urychlení celého procesu se vláda rozhodla přijít se zákonem, který omezí pokusy na složení úspěšné zkoušky. Stávalo se, že v autoškolách byli tací, kteří měli problém s dokončení zkoušky a díky neomezeným pokusům ji dělali stále dokola. Novela předpokládá, že si nyní žáci budou vybírat kvalitnější autoškoly a bude jim stačit méně pokusů.
Pokud při zkoušce žák neuspěje, bude mít další dva pokusy. Pokud ji ani tak nesloží, bude muset projít danou výukou znovu a dostane další tři. Když se mu zkouška i přesto nepovede, bude muset absolvovat celý řidičský kurz znovu.

Jsou tu i další změny, které jsou v novele zahrnuty. Jedním z nich je zrušení povinnosti, podle níž musí vyučující doprovázet žáka ke zkoušce z pravidel provozu. Očekává se, že budou mít učitelé více času věnovat se jízdám v provozu. 

Pro žadatele o řidičský průkaz na motocykl platí nová úprava, kdy by se obě části praktické části hodnotili odděleně. Změna by měla tyto zkoušky zefektivnit a zjednodušit jejich složení žákům. Každou část by podle ní měl provádět jiná komisař. Uchazeč by opakoval jen tu část, u které by neuspěl.


Buzický Martin

Pride month


Jak jistě mnoho lidí ví, červen je měsíc nazývaný také jako Pride month. Pride month je měsíc, který patří skupinovým
menšinám s jinou sexuální orientací než heterosexuální. S měsícem Pride month je spjat i
festival Prague Pride, který se letos koná první 3 dny v Srpnu a je zakončen známým duhovým průvodem.

Někdo Pride month a festival Prague pride vnímá jako demonstraci za práva neheterosexuálních menšin. Ovšem pro spousty lidí to může být ba i třeba jen jeden den v roce, kdy mohou být sami sebou a užívat si života naplno. Pride month je také znamení, že několik tisíc lidí v této zemi bojuje za stejná práva pro všechny občany ČR. Jde třeba o manželství pro všechny (manželství, které mohou uzavřít i stejnopohlavní páry) nebo také o vymýcení homofobie v této zemi.

Nedávno se do poslanecké sněmovny dostalo i hlasování o manželství pro všechny. Na toto hlasování čekala společnost Jsme fér přes 1000 dní a to že se v poslanecké sněmovně začalo hlasovat o manželství pro všechny byl pro tuto společnost neskutečný úspěch. Hlasování se bohužel nedotáhlo do konce a znovu se bude hlasovat pravděpodobně až po říjnových volbách, takže uvidíme, co přinese čas.

Doufám, že jsem Vám tímto článkem nějak přiblížil co Pride month je a co pro mnoho lidí znamená.
Borský Vojtěch

Malé děti a koronavirus

Krize koronaviru byla a stále je velkou přítěží pro každého do našeho běžného každodenního života. Každého člověka koronavirus ovlivnil, sice ne všechny stejně, ale i tak každému člověku se alespoň trochu život změnil. Dospělé lidi to ovlivnilo hlavně v oblasti práce. Jelikož lidé buď kvůli koronaviru o svou práci přišli úplně, nebo ji museli začít dělat z domova kvůli svým dětem, které musely být doma. Mladší lidi to ovlivnilo hlavně v oblasti školy, jelikož přišli o hodně učiva a celkově sociální kontakt ve svém životě. Zkrátka každého koronavirus nějakým způsobem poznamenal a změnil mu život. Ale přijde mi,
že nejméně se mluvilo o těch nejmenších dětech, co se týče toho, jak koronavirus zvládají. 

Nyní se přímo zaměřím na malé děti. Těmi dětmi myslím, děti ze školky a děti z prvních a druhých tříd základní školy. Myslím si, že děti v prvních třídách to mají celkově nejhorší, jelikož se těšily na něco nového, že poznají nové prostředí, kamarády a stanou se z nich školáci. Ale tyto děti byly připraveni o skoro celý rok normálního učiva, což je strašná škoda. První třída je nejhezčí třída na základní škole, jelikož něco nového začíná a nikdo by neměl být o tento rok připraven. Zároveň tyto děti se těšily na normální učení a místo toho jsou vyučování online formou, což je něco nového, na co se těžce zvyká.
A pro tyto malé děti to musí být také psychicky náročné, učit se touto formou a celkově být jen doma a nevidět se s novými kamarády. Celkově si myslím, že děti to zvládají těžce, jelikož potřebují nejvíce sociální kontakt a být mimo domov s novými spolužáky.

A tyto malé děti, které musí být doma kvůli koronaviru, z toho mohou mít například stres a jiné špatné následky. Proto se těmto dětem musí věnovat v této těžké době více pozornosti a lásky. Rodiče by měli svým dětem věnovat více svého času a pozornosti. Měli by svým dětem také naslouchat a uklidňovat je. Rodiče by se měli své děti snažit co nejvíce zabavit, aby se děti nenudily a nemohly být smutné. Tyto malé děti musí mít aspoň co nejvíce kontaktu s rodinou, když už nemůžou být se svými spolužáky. Je dobré pro děti vymyslet pravidelný režim, na který si dítě zvykne, aby mělo čas jak na učení, tak i na hraní. Svým dětem tedy pomůžeme, když se jim budeme věnovat co nejvíce a budeme si s nimi hrát apod.  



Cvrčková Jasmína

Kam v Praze?

Venku je hezké počasí a vy nevíte, kam s kamarády či rodinou po Praze, aby tam nebylo mnoho lidí? Samozřejmě všichni známe Náplavku, Petřín, Riegrovy sady, … ale na těchto místech sami určitě nebudete, co tedy nezajít na jiná hezká místa? Nevíte kam? Tak to jste na správném místě, jelikož dnes vám v tomto článku představím 3 hezká místa, o kterých jste možná ani nevěděli.

Klánovický les Klánovický les se nachází na východě Prahy a díky jeho rozloze 1 030 ha se stává největším lesním komplexem v Praze. Nejen, že je zde krásná příroda, ale také tudy prochází několik turistických stezek a najdeme zde i dva cyklistické okruhy. Další zajímavostí je naučná stezka vedoucí po celém lese, která je dlouhá 12, 5 km.

Dívčí hrady Dívčí hrady se rozkládají na kopci zvaném Děvín společně ještě s přírodní památkou Ctirad a přírodním parkem Prokopské a Dalejské údolí, které určitě také stojí za návštěvu. Dívčí hrady jsou propojeny s městskou částí Prahou 5 - Smíchov. Mimo hezkého výhledu zde můžete navštívit vyhlídky, které vám umožní sledovat Převalské koně, kteří zde mají velký výběh.


Radotínské údolí Radotínské údolí nalezneme na jihovýchodě Prahy. Považuje se za nejcennější přírodní rezervaci a to díky 600 druhů vyšších rostlin a výskytu ojedinělých druhů hmyzu. K tomu všemu část území leží v CHKO Český kras. Zajímavostí jsou zde pozůstalé mlýny z předešlých století. 


Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a při nejlepším, že se na tyto místa rozhodnete vydat. Nezapomínejte, že je v Praze několik krásných míst, které také stojí za návštěvu a velice často byste ani neřekli, že se něco takového na území Prahy vůbec vyskytuje.
Laštovková Kristýna

Agility

Ve svém článku bych vám ráda představila sport, kterému se věnuji již několik let a se svým psem ho můžete zkusit také. Agility je sport, při kterém pes musí za pomoci psovoda překonat určenou dráhu na které jsou umístěné překážky. A to v co nejrychlejším čase, bez chyb a ve správném pořadí. Agility se podobají koňskému parkuru. Vznikly již v roce 1978 v Anglii. Se svým psem jsem se jim začala věnovat na doporučení své kamarádky, která se tomuto sportu věnuje dlouhou dobu.

Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Tento sport zlepšuje fyzickou aktivitu jak psa, tak psovoda a upevňuje mezi nimi vztah. Překážky na trati se dělí do tří skupin, a to na skokové, zónové a probíhající.

Mezi skokové překážky patří skok daleký, skok vysoký, proskokový kruh a další. Mezi zónové řadíme kladinu, houpačku, áčko a stůl. Do skupiny probíhajících patří tunely látkové, pevné a slalom.

Psovod a pes mohou získat penalizaci za chybu, a to například za shození překážky nebo nedošlápnutí psa do zóny ve skupině zónových překážek, za odmítnutí a za překročení časového limitu. Za každou chybu nebo odmítnutí porotci udělují 5 trestných bodů. K diskvalifikaci dochází při druhém odmítnutí v jednom běhu nebo při nedodržování směru a pořadí překonávaných překážek.

Při této disciplíně je potřeba psa řádně odměňovat za správně vykonaný běh například pamlsky nebo hračkou. K tomuto sportu je pro psovoda potřeba vhodná běžecká obuv. Agility se dají vykonávat kdekoliv, kde je prostor pro vytvoření dráhy. Též se dají využívat veřejná Agility hřiště. Při závodu pes běží zcela volně, tedy bez jakýchkoliv zádržních systému jako je vodítko nebo obojek. Proto je vztah a komunikace mezi psem a psovodem velmi důležitá.

Kateřina Bohatá 

Proč jsou školní lavice tak tvrdé?

Jaký je to nezvyk účastnit se vyučování a nebýt při tom v posteli!
    Na návrat do školních učeben se těšilo nemálo studentů ve víře, že se znovu shledají se svými kamarády, budou se socializovat nebo jim alespoň bude jasnější učivo. Návratu jsme se dočkali, ale přišel až nečekaně náhle. Musím si přiznat, že je nadmíru smutné pomyšlení, říkat si, že být přítomný ve škole je nezvyk. Pro příklad jedna z prvních věcí, které jsem si všiml, bylo sezení v lavicích, které byly nepohodlnější než kdy dříve. Ptal jsem se sám sebe: "Opravdu byly lavice tak tvrdé už dříve?" Není překvapením, že po téměř celém školním roce stráveném v pohodlí vlastní postele, pohovky či kancelářské židle, se stává klasická školní lavice, vyrobená z tvrdého dřeva, skoro až skandálním nekomfortem.

    Síla zvyku přetrvává a mě dělá neustále problém zvyknout si, že si během hodiny matematiky nemůžu uvařit oběd. A kdo teď venčí psa, když si výuku nemůžu vzít s sebou ven? Jedna z dalších důležitých věcí je, nezapomenout, zkontrolovat si každý večer, že mám opravdu nastavených všech 50 budíků. 
    
    Základní trapas nastane, když se člověk během psaní prezenční písemky, nahlas zeptá spolužáka na správnou odpověď a neuvědomí si, že ho nemá v tajném sluchátku, jako rychlou spojku děda Vševěda. Věta "Hustone, máme problém!", používaná ve chvíli, kdy potřebuji poradit, je náhle naprosto neužitečná, neb mi nikdo neporadí.

    Vniveč také vychází marná snaha studentů se socializovat, ale zároveň se učit na písemky. To se zdá být skoro jako utopická představa naprosto nedosažitelná, pakliže nemáte v zájmu tyto dvě věci skloubit. Učit se s kamarády v hospodě u piva je samozřejmě záležitost nepříjemná, ale vznikají pak hry na zpříjemnění  jako např.: "Pokaždý, když se něco naučíš si dej panáka." Příprava se pak zdá být zábavnější, naneštěstí ale není moc účinná. V lepším případě se toho student moc nenaučí, v horším se moc neožere. 

    Nezbývá než doufat, že příští rok už bude probíhat běžným způsobem a studenti budou na vyučování zvyklí už od září. To by mohlo pomoct studentům rozdělit si čas pro studium a pro zábavu, aby mohli být připravení na výuku i bez kocoviny a lehkého lihového oparu.

- David Durdis
    

 Letní brunch v centru Prahy?


Taky Vás láká tohle letní počasí na nějakou výbornou snídani do centra Prahy?
Mě ano, a tak bych Vám ráda doporučila kavárnu pod názvem Cacao.

Cacao se nachází v ulici V Celnici nedaleko Prašné brány. Již z dálky je vidět jejich krásná zahrádka, ze které to výborné jídlo chutná ještě líp. V Cacau si opravdu vybere úplně každý. Můžete vybírat jak z teplých, tak i ze studených jídel. Dále tu každý den mají velký výběr z domácích dezertů, nebo zmrzlin. V létě Vás také ochladí jejich proslulé acai bowl, které Vám osobně velmi doporučuji! 

Je to opravdu skvělé místo na posezení si s přáteli u vynikajícího jídla.

Tak dobrou chuť!



Veronika Vodáková, 3. B

Mistroství světa v hokeji 2021

Letošní mistroství světa v hokeji se konalo od 21. května až do 6. června v Lotyšsku v Rize. Letošní ročník mistroství světa se netradičně konal v jednom městě. Je zvykem, že se mistroství světa koná buď ve dvou různých městech v jednom státě a nebo ve dvou různých státech. Tento rok se mělo hrát také v Bělorusku, každopádně kvůli všemožným protestům proti Běloruskému prezidentovi se jeden z hlavních partnerů Škoda Auto distancoval od soutěže a dal za podmínku, pokud se bude mistroství světa konat i v Bělorusku, že od akce odstupuje. A proto se nakonec dne 18. ledna Mezinárodní hokejová federace rozhodla, že se letošní mistroství světa konat v Bělorusku nebude. Dne 2. února se rozhodlo o tom, že se turnaj bude konat pouze v Rize. Letošní ročník byl také velice zajímavý tím, že poprvé v historii se o medaile hrál až v červnu. 
Jako každý rok máme na mistroství světa dvě skupiny a to skupinu A a skupinu B. V letošním ročníku ve skupině A hrálo Rusko, Švýcarsko, my Česká republika, Slovensko, Švédsko, Dánsko, Velká Británie a Bělorusko. Ve skupině B hrálo USA, Finsko, Německo, Kanada, Kazachstán, Lotyšsko, Norsko a Itálie. Takto jak jsem vyjmenovala pořadí státu ve skupinách tak takto skončili týmy po základní časti. První čtyři z obou skupin šli hrát do čtvrtfinále.

České republice se velice vyvedla příprava na MS. Všechny přípravné zápasy, které Česká republika odehrála, tak vyhrála. Ovšem začátek turnaje Čechům vůbec nevyšel. Proti Rusku prohráli 3:4, když ve třetí třetině v posledních 18 sekundách dostali gól na 3:4. Poté prohráli proti Švýcarsku 2:5. Poté jsme už ale začali vyhrávat. Nejzajímavější zápas byl proti Švédsku, ve kterém Češi prohrávali 0:2 a ve třetí třetině dokázali skórovat 4 branky a otočit tak nepříznivě se vyvíjející zápas a nakonec vyhrát. Ve čtvrtfinále nás čekalo Finsko, obhájci titulu z roku 2019. Češi si opravdu věřili, po celou dobu zápasu byli lepší jak Finové, bohužel ale padla jedna branka, která byla osudná. A tak nakonec pro Českou republiku mistroství světa v roce 2021 skončilo. 

Letošní mistroství bylo opravdu překvapivé. Kanada, jeden z velice favori
zovaných týmu, se sotva dostal do čtvrtfinále, ale nakonec celý turnaj vyhrála a stala se mistry světa. Švédsko, které bylo dalším favoritem na zlato, se nedostalo ani do čtvrtfinále.

Musíme hlavně doufat, že příští rok ve Finsku se České republice bude dařit mnohem lépe, každopádně to Česká republika nebude mít vůbec lehké, protože budeme mít opravdu těžké soupeře ve skupině. Třeba nás ale překvapí a ukončí 10 leté čekání na medaili a nebo si nechají výhru až se bude hrát tady u nás doma v České republice.

Adéla Pantoflíčková

Je komunikace na sociálních sítích lehčí než v reálném životě?

V dnešní době sociálních sítí pomalu ale jistě ztrácíme schopnost se normálně socializovat a komunikovat. Dalo by se říct, že většina z nás žije takový dvojí život. Jeden život máme v reálném světě a druhý na sociálních sítích, kde si každý tvoří svojí vlastní realitu a svou vlastní vizi sebe sama a lidé nás mohou soudit jen podle fotek, které jsou většinou nějakým způsobem upravené, a nebo podle toho, jak se na sociálních sítích prezentujeme. 
Většina lidí žije spíš tou sociální realitou, protože je to svým způsobem jednodušší. Na sociálních sítích je vše dovoleno a člověk za své názory či projevy v mnohých případech nedostane žádný trest a tím pádem by se dalo říct, že sociální svět je místo, kde lidi mohou "upustit páru" a tím pádem se zde tvoří více negativity než pozitivity. Lidé si neuvědomují, že i slova, ať už jsou psaná či řečená, mohou bolet. 
Dáme si příklad. Představte si krásnou slečnu, která právě zveřejnila fotku na Instagramu, a lidé místo toho, aby ji fotku pochválili, jí napíšou, že má například velký zadek nebo že je tlustá. Ta holka si to potom vezme k srdci a díky těmto komentářům může spadnout do poruch příjmu potravy jen proto, že nějaké dítě či dospělý člověk ji pod fotku napsal, že je tlustá a že by měla zhubnout. Člověk, který napíše tyto komentáře, je jen a pouze nespokojen sám se sebou a díky tomu má potřebu srážet ostatním lidem sebevědomí, aby si něco dokázal. 
A nebo také to může být případ nynějších dětí, kdy si ze všeho dělají srandu, neznají hranice a slušné vychování, přijde jim to úplně normální a nenesou za to žádné následky, protože rodiče nějakým způsobem nezjistí, jak se jejich děti na internetu chovají. V reálném světě by nebyli tito lidé schopni jejich urážku vám říct do očí. Ta samá situace vzniká například v komentářích pod videi různých influencerů. Ano, sice každé druhé video, které na Youtubu vidíme, obsahuje placenou propagaci, ale lidé si neuvědomují, že to ty influencery živí a je to náplní jejich práce. 
Další z mnoha problémů v komunikaci mezi námi lidmi je, že už se ani nedokážeme najít partnera jinak než přes seznamku. V dnešní době je úplně normální věc, ale dle mého názoru by neměla, protože seznamovat se přes internet není moc bezpečné. Lidé berou seznamky jako taková zadní vrátka, přičemž mají problém právě v té komunikaci oslovit to druhé pohlaví. Přes seznamku je to přece lepší ne? Můžete si přidat hezký fotky, na kterých vypadáte jenom z 50% jako vy, protože filtry vždy pomohou skrýt to, co na sobě rádi nemáte, vymyslet si kreativní popisek, podle kterého se potom ten druhý rozhodne jestli vám dát srdíčko či křížek. Když se nad tím zamyslíme, chceme být opravdu jen srdíčky či křížky? 
Moje poselství pro tento článek je, abyste se nebáli komunikovat, protože je lepší litovat toho, co jste udělali než litovat toho, co jste neudělali. Ta komunikace mezi námi lidmi se pomalu ale jistě ztrácí a je jen na nás, jaký z těchto dvou životů si vlastně vybereme.

                                                                                                                       Ilona Poláková


 

Vývoj politiky v ČR

Myslím, že slovo "vývoj" politiky není tak úplně vhodný. U nás v ČR bych to spíše nazval úpadek. Na našich nejvyšších pozicích se nachází lidé, kteří se nesnaží aby byly věci ve prospěch státu, ale pouze aby z toho vytěžili maximum pro sebe. Díky onemocnění Covid-19 se toto konečně dostává do podvědomí občanů. Vláda situaci těžce nezvládá a dělá chybu za chybou. Nevyužité nemocnice a podobně. Velice se za svoji vládu a prezidenta stydím. Nemluvě o vztazích s Ruskem, které jsou podmíněny spíše z ruské strany. V projevu Miloše Zemana v reakci na kauzu Vrbětice můžeme zaznamenat hned několik lží. Pan Prezident očividně hájí zájmy Ruska, i přesto, že kvůli výbuchu ve Vrběticích zemřeli dva čeští občané. Proto velice doufám, že volby nejsou zkorumpované a co nejdřív bude slyšet hlas mladých lidí.

                                                                                                                                               David Holeček