čtvrtek 13. března 2025

Co se skrývá za nově otevíraným oborem Lyceum?

 

Až se v září opět otevřou dveře naší školy, bude do ní, jako již tradičně, vstupovat i šest nových tříd studentů prvního ročníku, letos však s jednou změnou. Mezi šesti třídami totiž tentokrát najdeme i jednu třídu nového oboru tzv. Všeobecného lycea, či jen Lycea. O čem vlastně je tento obor, jenž se na naší škole zkušebně spouští? Pojďme se na to podívat.

V posledních letech, kdy na střední školy nastupují populačně silné ročníky, je čím dál tím více vidět nedostatek oborů poskytujících všeobecné vzdělání, kromě gymnázií, která se potýkají s ohromnými převisy zájemců, už se v nabídce oborů nachází jenom lycea, ať už ekonomická, jako to naše, nebo například technická. Problémem odborných lyceí však kromě jejich nedostatku bývá také právě přílišné odborné zaměření, které studentům hledající všeobecné vzdělání příliš nevyhovuje. Poptávka po všeobecných oborech je logická, studenti v 15 letech často nemohou vědět co chtějí v životě dělat a fakt, že je náš školský systém nutí do výběru úzce zaměřené školy, která pak definuje jejich kariérní možnosti po zbytek života, je tak velmi nešťastný. Po nástupu dvou silných populačních ročníků akcentujících tento problém na SŠ se tak MŠMT rozhodlo zasáhnout, a to konkrétně zavedením nového oboru, Všeobecné lyceum. Obor se od září otevře zkušebně na několika školách, a právě ta naše bude jednou z nich.

Všeobecné lyceum je studijní program, který nabízí interdisciplinární vzdělání a propojení humanitních a technologických oborů. Lyceum má rozvíjet ve studentech kritické myšlení a tvořivost, podněcovat zájem o společenské a globální souvislosti a motivovat k aktivní účasti na dění ve společnosti. To všechno zní hezky, většinu z nás studentů však bude zajímat hlavně rozdíl ve vyučovaných předmětech, pojďme se na to tedy podívat. Obor lyceum nabízí větší hodinovou dotaci společenských věd a dějepisu, přichází pak také s předměty novými jako jsou například technické aplikace, společenský rozvoj, či přírodní vědy v souvislostech. Největší rozdíly mezi lyceem a EL můžeme vidět v nabídce volitelných předmětů, nově otevřený obor nabízí studentům tři možnosti, tzv. hloubková studia tří různých oborů, a to konkrétně: ČJ, literatury a cizího jazyka, matematiky a informatiky a na závěr ,,oblastní výchovy k občanství, historického a kulturního povědomí“. Studenti nového oboru si také budou vybírat z několika ekonomických oborových orientací. 

S jistotou můžeme říct, že nový obor zní velmi zajímavě, a při jeho bližším zkoumání si nejeden z nás může povzdychnout nad faktem, že obor nebyl otevřen už v našich dobách. To, jak se povedete převedení oboru z papíru do praxe bude jistě zajímavé pozorovat, a my všichni u toho jistě budeme držet pedagogickému sboru palce.

Ondřej Kaprálek

pátek 7. března 2025

Jak pracovat se stresem

 

S blížící se maturitou nervozita stoupá. Jak se tedy vypořádat se stresem nejen před maturitou.

1.     Odvedení pozornosti

Metoda 5 – 4 – 3 – 2 – 1

Tato technika kotví do momentu tady a teď a do smyslového vnímání. Zklidňuje tak tělo i mysl. Postup je takový, že pojmenujete 5 věcí které můžete vidět, 4 věci které můžete hmatem cítit, 3 věci které můžete slyšet, 2 věci které můžete cítit nosem a 1 věc kterou cítíte v puse (např. mentol).

Počítání pozpátku

Počítejte od 100 dolů. Pokud vám stále myšlenky odbíhají pryč, můžete si to ztížit a odečítat libovolné číslo např. 3 (tzn. 100, 97, 94, 91,…).

2.     Dechová cvičení

Dechové cvičení – hvězda

Prstem jedné ruky kreslíme hvězdičku na dlani druhé ruky. S nádechem jedeme od středu dlaně až ke konečku prstu a s výdechem zase zpátky a takhle to uděláme se všemi prsty. Dejte pozor aby byl výdech delší než nádech, takže při výdechu můžeme ještě prostředek dlaně pomalu zmáčknout.

Dechové cvičení - horký nápoj

Představte si, že máte v rukou váš oblíbený hrnek s teplým nápojem. Nejdříve se pořádně nosem nadechněte, jako kdybyste chtěli nasát jeho vůni. Poté pusou pomalu vydechujte jako byste nápoj foukali. Cvičení i s imaginací zopakujte alespoň 5x.

3.     Uvolnění napětí

Zatínaní a povolování pěstí

Postupně s nádechem zatněte pěsti a s výdechem pěsti pomalu uvolňujte.

Tlačení proti zdi

Jednoduchá technika, při které se s nádechem tlačí vší silou do zdi a s výdechem opět pomalu uvolňuje. Více nenápadná alternace je tlačení dlaní proti sobě na stejném principu.

Strach z tohoto období je naprosto přirozený a nejste v tom sami, proto se nebojte také zajít za školní psycholožkou, která vám pomůže a poradí i s dalšími metodami i třeba jak se efektivně učit.

Polášková

 Jak si připravit zdravou svačinu do výuky?

Každý z nás to zná – dopoledne ve škole se táhne, energie ubývá a my marně přemýšlíme, čím zahnat hlad. Automat s přeslazenými tyčinkami nebo párek v rohlíku ze školního bufetu sice láká, ale není to zrovna ideální volba pro naše zdraví a soustředění. Jak si tedy připravit zdravou svačinu, která nás zasytí, dodá energii a zároveň nebude plná zbytečných cukrů a tuků? Tady je pár tipů!



1. Pečivo 

Místo bílé housky zvolte celozrnný chleba, žitný toast nebo tortillu. Obsahují více vlákniny, která vás zasytí na delší dobu. K tomu přidejte kvalitní zdroj bílkovin – třeba tvarohovou pomazánku, sýr nebo šunku s vysokým podílem masa.

2. Ovoce a zelenina – základ úspěchu

Čerstvé ovoce jako jablko, hruška nebo banán je skvělým zdrojem přírodních cukrů, které vám pomůžou udržet hladinu energie. Skvělým doplňkem jsou i nakrájené kousky zeleniny – mrkev, paprika nebo okurka. Jsou plné vitamínů a zároveň křupavé, takže zabaví i při nudné hodině.

3. Oříšky a semínka pro extra energii

Hrst nesolených ořechů nebo semínek je ideální pro doplnění zdravých tuků, které podpoří mozkovou činnost. Jen to nepřehánějte s množstvím – jsou sice zdravé, ale také dost kalorické.

4. Domácí müsli tyčinky nebo jogurt

Pokud máte čas, zkuste si doma připravit vlastní müsli tyčinky bez přidaného cukru. Stačí ovesné vločky, med, oříšky a sušené ovoce. Alternativou může být i bílý jogurt s trochou medu a semínky.

5. Pitný režim je základ

Nezapomínejte na dostatek tekutin! Sladké limonády nebo energetické nápoje vám sice dají krátkodobý impuls, ale brzy po nich přijde únava. Raději si vezměte láhev s vodou, neslazený čaj nebo domácí smoothie.

Příprava zdravé svačiny nemusí být složitá. Stačí trochu plánování a během dne se budete cítit lépe, mít více energie a soustředění. Takže až budete zítra chystat svačinu do školy, zkuste některý z těchto tipů a uvidíte, jaký to bude rozdíl!

Matyáš Hradecký 4.D

 Poslední zvonění 4. ročníků na škole Resslova 8: Konec jedné cesty, začátek nové

16. Dubna přijde okamžik, kdy se studenti 4. ročníků na střední škole Resslova 8 rozloučí s jedním důležitým obdobím svého života. Poslední zvonění je nejen symbolickým okamžikem konce, ale i začátkem něčeho nového. Tento den je vždy plný emocí, radosti, smutku a také vzpomínek, které zůstanou s absolventy po celý jejich život.

Na Resslovce je tradičně tento den vnímán jako výrazné vyvrcholení čtyřletého úsilí, kdy se studenti loučí se školními lavicemi, které se staly jejich druhým domovem. Poslední zvonění není jen obřadním momentem, ale také velkou oslavou. Studentům se naskytne příležitost udělat si srandu ze spolužáků s nižších ročníků. Všechno je děláno s mírou a žáci mají striktní pravidla k tomuto dni, aby to byla zábava pro všechny. 


Na začátku dne se žáci 4. ročníku shromáždí před školou a postupně vítají příchozí do školy s vodními pistolemi, nebo podobnými nástroji. Poté si žáci mohou připravit různé vystoupení pokud chtějí, ale často se to neděje. Žáci také prodávají takzvané propustky. Propustky jsou papírky se seznamem učitelů a učitelek kteří jim dali svolení. Propustka vám umožní vynechat test nebo se nejít vyzkoušet. Použít jí, ale můžete jenom jednou. 

Poslední zvonění je ovšem i časem bilancování. Studenti 4. ročníků si často uvědomují, jak rychle ubíhaly roky, které strávili na škole Resslova 8. Před nimi leží poslední zkoušky, maturity, a poté už jen rozloučení s učiteli, kteří byli součástí jejich vzdělávací cesty. Učitelé se naopak ohlížejí zpět a s pýchou sledují, jak jejich žáci dospěli, jak se proměnili z naivních mladých lidí v sebevědomé a zodpovědné jednotlivce připravené na nové výzvy, které jim život přichystá.

Tento den také dává všem jasný signál, že život jde dál. S posledním zvoněním se otevřou nové dveře, ať už vedou k univerzitám, do pracovního procesu nebo jinými směry. Studentům na Resslovce se tak uzavírá kapitola střední školy, ale také se otevírá nová, plná neznámých a vzrušujících možností.

Poslední zvonění 4. ročníků na Resslovce je událostí, která se nesmazatelně zapisuje do historie nejen školy, ale i do srdcí všech zúčastněných. Je to vzpomínka na čtyři roky, které nejen že utvářely jejich znalosti a dovednosti, ale také formovaly jejich osobnost. Ať už studenti pokračují v dalším vzdělávání, nebo se vydají jinou cestou, poslední zvonění na Resslovce bude vždycky momentem, na který nezapomenou.


                                                                                                  Jakub Elkán, 4.B

Dopad sociálních sítí

  V dnešní digitální éře hrají sociální sítě jako Facebook, Instagram, TikTok a Snapchat významnou roli v životech mladých lidí. Přinášejí mnoho pozitivních aspektů, jako je snadná komunikace, sdílení zážitků a přístup k informacím. Přesto stále častěji se diskutuje o jejich vlivu na duševní zdraví mladých uživatelů. Tento článek se zaměří na zkoumání těchto dopadů a na způsoby, jak se mladí lidé mohou bránit negativním účinkům sociálních sítí.


Sociální sítě a jejich pozitivní stránky

     Sociální sítě umožňují mladým lidem udržovat kontakt s přáteli a rodinou, bez ohledu na vzdálenost. Mohou sdílet své zážitky, fotografie a videa, tím posilují své sociální vazby. Díky sociálním sítím mají mladí lidé také přístup k různorodým informacím, které jim mohou pomoci v jejich vzdělávání a osobním rozvoji. Navíc mohou nacházet komunity se společnými zájmy, kde mohou sdílet své koníčky a nalézat podporu.

Negativní dopady na duševní zdraví

     Bohužel, sociální sítě mají také řadu negativních dopadů na duševní zdraví mladých lidí. Jedním z největších problémů je srovnávání se s ostatními. Mladí lidé často vidí na sociálních sítích upravené a idealizované verze životů ostatních, což může vést k pocitům méněcennosti, úzkosti a deprese. Když vidí, že ostatní mají zdánlivě dokonalé životy, mohou mít pocit, že sami nejsou dostatečně úspěšní nebo šťastní.

     Dalším problémem je kyberšikana. Sociální sítě mohou být místem, kde dochází k šikaně a obtěžování. Kyberšikana může mít vážné následky na duševní zdraví obětí, včetně nízkého sebevědomí, úzkosti, deprese a v extrémních případech i sebevražedných myšlenek.

     Nadměrné užívání sociálních sítí může také vést k problémům s duševním zdravím. Když mladí lidé tráví příliš mnoho času online, mohou zanedbávat důležité aspekty svého života, jako jsou spánek, fyzická aktivita, studium a reálné sociální interakce. To může vést k pocitu izolace, únavě a celkovému zhoršení duševního zdraví.

Jak se bránit negativním vlivům

     Je důležité, aby mladí lidé byli informováni o rizicích spojených se sociálními sítěmi a aby se naučili, jak se jim bránit. Jedním z kroků je nastavení časových limitů pro používání sociálních sítí, aby se zabránilo nadměrnému užívání. Mladí lidé by měli také hledat rovnováhu mezi časem stráveným online a časem věnovaným jiným aktivitám, jako je sport, studium nebo setkávání s přáteli osobně.

     Důležité je také naučit se kriticky hodnotit obsah na sociálních sítích. Mladí lidé by měli vědět, že to, co vidí online, není vždy pravdivé a že mnoho příspěvků je upraveno a idealizováno. Tímto způsobem mohou snížit negativní dopad srovnávání se s ostatními.

                                                                                                                                  Karel Vobecký, 4. F

Tančící dům, zajímavost u školy

Tančící dům, nám všem jistě známý, je jedním z často navštěvovaných turistických míst v Praze. Nachází se na Rašínově nábřeží, kousek od naší školy

Tančící dům

Dříve na tomto místě stával dům až do jeho zničení při americkém náletu na Prahu dne 14. února 1945. Jeho trosky se odklízely v průběhu dalších patnácti let.

Vzhled nové budovy navrhoval Vlado Milunić, Chorvat, který se vlivem událostí i s rodinou přistěhoval ve svých patnácti letech do Prahy a stal se z něj známý český architekt. Ke spolupráci na tomto projektu si přizval světově uznávaného architekta a designéra Franka O. Gehryho z Kanady. Vnitřní prostory byly z části navrženy britskou architektkou českého původu Evou Jiřičnou.

Společně navrhli velkolepé dílo, které bylo roku 1996 slavnostně otevřeno. Budova získala prestižní ocenění amerického časopisu Time – zvítězila v kategorii design roku 1996.

hotelový pokoj

Proč je tato architektonicky zajímavá budova pojmenována právě Tančící dům nám může být celkem jasné. Dvě věže mají připomínat postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira v pohybu. Statickou figuru pána znázorňuje betonová budova, zatímco dámská dynamická figura je tvořena převážně z křehčího skla.

výhled z baru

V dnešní době slouží budova Tančícího domu jako bar, hotel a galerie, ve které se střídají různorodé umělecké výstavy. Horní patra jsou otevřena široké veřejnosti pro posezení nad šálkem kávy s výhledem. Pro všechny studenty Resslovky je to zajímavý a netradiční tip, jak strávit část svého volného odpoledne.

panorama s osvíceným Tančícím domem
Kateřina Obersteinová

Umělá inteligence na školách

revoluce ve vzdělání?

Moderní technologie neustále mění způsob, jakým se učíme a učitelé vyučují.

V posledních letech se umělá inteligence (AI) stává stále důležitějším nástrojem a pomocníkem ve školství a přináší nové možnosti pro studenty i učitele. Ale není tomu tak pouze ve školství, ve zdravotnictví hraje zásadní roli například v diagnostice nemocí, vývoji léčiv nebo při operacích. Umělá inteligence však zasahuje i do jiných sfér, autonomní doprava je čím dál tím oblíbenější a častější. Domácí asistenti jsou chytřejší než kdy dříve.

„Svádí k podvádění a studenti s ní přestávají myslet.“ Uvádí někteří učitelé v článku „Studenti předčí učitele. Umělá inteligence vtrhla do škol jako uragán“, kteří se obávají umělé inteligence. Je AI opravdu tak nebezpečná?

Výuka na školách už nemusí být jednotná pro všechny studenty. Zjišťování silných a slabých stránek každého žáka a následné přizpůsobení se jeho potřebám zní mnohem lépe. Studenti tak mohu postupovat vlastním tempem a soustředit se na oblasti, které jim dělají větší potíže. Pomalý či rychlý student, není problém.

Pro učitele to ale neznamená konec a propouštění, právě naopak. Inteligence umožňuje pedagogům lépe sledovat pokrok studentů, identifikovat problematické oblasti a přizpůsobit výuku aktuálním potřebám třídy. Díky tomu mohou učitelé věnovat více času kreativnímu způsobu výuky. Automatizované hodnocení písemných prací by mohlo vyučujícím ušetřit spoustu času nad opravováním desítek a desítek pracovních papírů a písemných prací, nad kterými by normálně seděli hodiny, ale díky této technologie stačí ofotit a během pár vteřin je oznámkovaný papír a známka v bakalářích.

Ačkoli umělá inteligence přináší mnoho výhod, objevují se i otázky týkající se etiky, soukromí a vlivu na trhu práce. Je důležité, aby se společnost přizpůsobila těmto změnám a nastavila jasná pravidla pro využívání inteligence. Rok 2025 ukazuje, že AI již není budoucnost – je to realita, která každodenně ovlivňuje svět a především naše životy.

Charousková Jolana

pátek 28. února 2025

SCIO testy

Maturitka se blíží a hned po ní následuje přijímací řízení na vysoké školy. Některé školy nemají přijímací testy, ale berou v potaz pouze výsledek SCIO testů. 

Tyto testy jsou velmi náročné na psychické zdraví letošních maturantů, a proto jsme se rozhodli s jedním takto psychicky vyčerpaným jedincem udělat rozhovor. 

Redaktor: Jak se cítíte ohledně letošního ročníku SCIO testů?

Student: Když jsem před dvěma lety si udělal "research", jestli se budu učit do školy, abych se dostal na průměr, a nebo jestli se mám věnovat SCIO testům, rozhodl jsem se pro druhou variantu na základě bloku a doporučení od přátel, kteří mi tvrdili že tyto testy jsou lehké. S pocitem, že na SCIO testy se nemusím učit, že to zvládnu se svou přirozenou inteligencí jsem se tedy rozhodl nehlásit na průměr. Avšak tento pocit, jak jsem již 7.12. 2024 zjistil, byl poněkud mylný.

Redaktor: Jak se připravujete na SCIO testy?

Student: V říjnu jsem si zaplatil za 4150 Kč kurzy, které jak se později ukázalo, byly k ničemu. Následně jsem si zakoupil první termín testů (980 Kč). S neblahým pocitem a odhodláním jsem vyrazil společně se svými přáteli z prestižní školy ČAO8. Po dokončení testu jsem bedlivě čekal na výsledky, které se ukázaly být překvapivě nemilé. 

Redaktor: Máte nějakou taktiku na příští termín SCIO testů?

Student: Ano, na základě svých předešlých výsledků jsem přehodnotil strategii, a vymyslel jsem plán, jak zvýšit svůj percentil alespoň o 20. Spočívá to v tom, že si rozvrhnu úlohy, na ty které mi jdou a nejdou, ty které mi jdou, udělám jako první, a ve zbytku času budu dělat ty úlohy, které mi dělají největší problém. 

Redaktor: Doporučil byste udělat SCIO testy i příštím maturantům?

Student: Doporučil bych, aby nespoléhali na svoji inteligenci, ale raději si zakoupili cvičné testy a zjistili si sami, jak na tom jsou a kde mají mezery *krknutí*. Na základě toho se budoucí zákazníci společnosti SCIO mohou rozhodnout, jestli tam půjdou a obětují své psychické zdraví, či nikoliv. 

Jak můžete sami číst, SCIO testy nejsou žádná sranda. Je to velmi stresující záležitost a pouze silní jedinci vyváznou jen s lehkými depresemi. 


Redaktoři: Barbora Pikorová, Martin Pamětický

Student: Šimon Reichl

pátek 24. ledna 2025

Maturitní ples na Resslovce: nezapomenutelný večer plný elegance a radosti!

 

Dne 15. ledna 2025 se v Lucerně uskutečnil maturitní ples naší školy. Každý student má tuto událost spojenou s ukončením určité životní etapy, proto se pro nás tento večer stal neobyčejným zážitkem.

Večer byl zahájen slavnostním nástupem maturantů. Řadili jsme se do řad, kde nastupovali studenti z jednotlivých tříd za doprovodu hrající hudby. Celý nástup byl dokonale zorganizován, při předávání šerp a kytic jsme byli jednotlivě foceni. Pak už přišel čas na předávání darů třídním paním učitelkám a následné chytání peněz do plachet.

V průběhu celého večera hrála živá hudba a nám maturantům byla věnována chvilka tance s rodiči. Sál lucerny hrál všemi barvami krásných a originálních šatů, někteří rodiče při nástupu maturantů zamačkávali dokonce i slzy.

Zlatým hřebem večera bylo půlnoční překvapení studentů čtvrtých ročníků, kdy jednotlivé třídy předvedly své taneční dovednosti a jejich originální choreografie. Vrcholem večera se stalo také překvapení učitelů. Celý večer se nesl v uvolněném, ale pečlivě zorganizovaném duchu.

Alžběta Stauchová, 4.F

Umělá inteligence mění svět vzdělávání

V poslední době zažíváme bouřlivý rozvoj technologií, zejména v oblasti umělé inteligence (AI). Nástroje jako Chat GPT pomáhají studentům s psaním esejí, řešením matematických příkladů nebo učením cizím jazykům.

Je to obrovská příležitost- studenti mají přístup k neomezenému zdroji informací a nástrojům, které jim mohou usnadnit vzdělávání. Zároveň ale vyplouvá na povrch spoustu otázek. Jak zajistit, aby se AI používala eticky? Neztratíme kvůli ní schopnost samostatně myslet?

Školy a učitelé nyní hledají rovnováhu. Některé školy AI zakazují, zatímco jiné ji začleňují do výuky jako užitečný nástroj. Jak to vnímáte vy? Je AI budoucností vzdělávání, nebo by měla zůstat jen doplňkem?

Pokrok nelze zastavit, a je jen na nás, jak se k němu postavíme. A co vy, už jste někdy zkusili AI při studiu?

Sabina Svobodová, 4.B



čtvrtek 23. ledna 2025

 Blíží se turnaj FNCS! Jsi připraven na světovou výzvu? 

Největší světový turnaj ve hře Fortnite se pomalu blíží. Tento měsíc již probíhají každý týden kvalifikační hry, kde můžou uspět jen ti nejlepší! 

FNCS (Fortnite Champions Series) je nejprestižnější turnaj ve hře Fortnite. Pořádá se každým rokem, avšak formát soutěžení se mění. 

Letos je turnaj koncentrován na formát pro týmy, které jsou složeny ze dvou spoluhráčů – tzv. duos formát. Je tudíž na čase začít pořádně se svým parťákem trénovat, jelikož uspět nebude vůbec jednoduché. Komunita hráčů je rok od roku lepší a lepší, čímž vzrůstá značná konkurence. 

Ovšem motivace je pro všechny velmi vysoká. Vítězové získají podíl z celkového prize poolu, ve kterém je neuvěřitelných 8 milionů dolarů! Vyhrát nějakou menší částku však může každý ze svého pokoje, pokud začne s důkladným tréninkem. 

K dispozici z celého turnaje budou jako vždy živé streamy z jednotlivých her, kde se můžeme dočkat opravdu skvělých soubojů, které každým rokem nabírají na dynamičnosti. 

Každý, kdo je fanouškem Fortnite, tak nesmí u této události chybět alespoň jako divák! 

Filip Kocábek 3.D

úterý 21. ledna 2025

Fotbal ve virtuálním světě

 


Když se řekne e-sport, většina lidí si nejspíš vybaví hry jako League of Legends, Rainbow Six:Siege nebo Counter-Strike. Ale co fotbal? V digitálním světě získávají stále větší popularitu hry jako FIFA nebo PES, které přinášejí možnost zahrát si fotbal i virtuálně. Je udivující, že fotbal už dávno není jen fyzickým sportem. Jeho virtuální podoba stále nabírá na růstu ve světě esportu.
V posledních letech se e-sportový fotbal výrazně rozvíjí primárně díky mezinárodním turnajům, kde hráči a týmy soutěží v simulacích skutečných fotbalových zápasů. Například FIFA eWorld Cup, pořádaný společností EA Sports, je jedním z největších turnajů svého druhu, kde hráči bojují o titul mistra světa. Cesta na tento turnaj začíná v regionálních soutěžích, odkud se ti nejlepší probojují až na světovou scénu.
E-sport si ovšem už získal pozornost i mezi skutečnými fotbalovými týmy. Velké kluby, jako FC Barcelona nebo Paris Saint-Germain, založily vlastní e-sportové týmy, kde se jejich hráči věnují hrám jako FIFA. Tyto týmy spolupracují i s profesionálními značkami a organizacemi, aby zprostředkovaly nové zážitky fanouškům.
Co spojuje tradiční a e-sportový fotbal, je taktika, týmová spolupráce a touha po vítězství. Virtuální fotbal navíc umožňuje lidem, kteří by si kvůli zdravotním nebo jiným omezením nikdy nezahráli na skutečném hřišti, ukázat své schopnosti na světové úrovni.
Velkou výhodou virtuálního fotbalu je také jeho přístupnost. Zápasy lze sledovat z pohodlí domova a díky online streamům a komunitám přitahuje e-sport i publikum, které by jinak o fotbal nemělo zájem. Například EA FC 25 (FIFA 25) nabízí hráčům možnost účastnit se online lig a turnajů, které propojují fanoušky z celého světa.
Virtuální fotbal tak není už jen zábavou, ale stále více i vážnou sportovní disciplínou. A i když klasický fotbal zůstane neotřesitelnou ikonou, jeho virtuální podoba má velký potenciál přiblížit sport novým generacím fanoušků.

 Šimon Pišl 3.D

úterý 14. ledna 2025

Ústní zkoušení ve škole: Tipy a rady, jak uspět bez stresu

 Pro mnohé studenty to bývá jedna z největších obav školního roku. Na rozdíl od písemných testů, kde máte možnost se rozmyslet a případně chybu vymazat, ústní zkouška vyžaduje okamžité a srozumitelné vyjádření vašich myšlenek. Bývá to nejen test vědomostí, ale i schopnosti komunikovat. Jak se tedy nejlépe připravit, abyste ústní zkoušku zvládli?


1. Příprava je základ

Úspěch začíná důkladnou přípravou. Prostudujte si důležité učivo a zkontrolujte si, zda vám něco nechybí. Sepište si klíčové body a udělejte si v tom přehled. Místo bezmyšlenkového čtení se snažte aktivně vstřebávat informace.

2. Procvičování

Ústní zkoušení není jen o znalostech, ale i o schopnosti jejich prezentace. Nejlépe se to naučíte, když budete trénovat nahlas váš projev. Představte si jako byste stáli před vyučujícím a on vás zkoušel. Díky tomu si budete jistější ve svých odpovědích. Snažte se odpovídat srozumitelně a logicky.





3. Hlavní je být v klidu

Stres a nervozita jsou naprosto normální, ale umět je zvládat je důležité. Pokud se cítíte nervózní, zkuste si udělat pár dechových cvičení, a díky nim se uklidnit. Během zkoušení se soustřeďte na otázky, a ne na pocity. Pokud hned nevíte odpověď na otázku, nezmatkujte, navažte na to, o čem toho víte víc.



Ústní zkoušení je náročné, ale pokud přípravu nepodceníte, můžete ho lehce zvládnout. Klíčem je nejen dobrá znalost učiva, ale i umět ji dobře a sebevědomě předat.  








Sára Peterková 3.E

pátek 10. ledna 2025

Silvestrovské oslavy různě ve světě

     Každý z nás asi tuší, jak tak asi Češi slaví Silvestr. Začíná se večer. Do půlnoci se hodujeme s chlebíčky a zbytky cukroví z Vánoc a od půlnoci už nešetříme s pitím, abychom to všechno stihli včas oslavit. Jak ale Nový rok slaví různé země a kultury ve světě?

    Na druhém konci světa v Japonsku mají k Novému roku, známému jako "Oshogatsu" velký respekt a úctu. Několik dní předem se čistí domy a připravují se speciální pokrmy. Mezi jejich zajímavé tradice patří takzvané nengadžó, což jsou novoroční přání. Svým příbuzným, přátelům nebo dokonce obchodním partnerům gratulují k úspěšnému dovršení předchozího roku a přeji mnoho štěstí a zdraví do toho nového. Po obědě se Japonci chodí pomodlit do buddhistické svatyně a některé oslavy trvají až do 15. ledna.

    V Brazílii je tradiční oslava Nového roku skákání přes sedm vln moře. To symbolizuje očištění a mnoho štěstí v roce novém. Většina lidí si volí i bílé oblečení, které symbolizuje mír a dobrou energii. Někteří také obětují květiny mořské bohyni Lemanjá, díky čemu zajistí prosperitu a ochranu.

    Lidé z Mexika mají zase zvykem si oblékat různé barvy spodního prádla podle toho, co v následujícím roce chtějí. Červené spodní prádlo znamená lásku, zelené peníze a bíle dobré zdraví.

    A například v Rusku, podobně jako v jiných zemích východní Evropy, bývá Silvestr spojen s různými rituály a věštěním. V některých oblastech je například zvykem psát přání na kousek papíru, spálit ho a popel hodit do sklenice se šampaňským, aby se přání splnilo. Na Nový rok si pochutnávají na kaviáru, pohance nebo pečeném masu.

    Doufám, že jste Nový rok oslavili ve zdraví a pohodě. Nakonec nezáleží na tradici, ale s kým takovou událost slavíte.


Alan Khairi 4.E