čtvrtek 21. listopadu 2013

Vánoce a reklama
 
 
 
Kdo by neznal kouzelnou reklamu na kofolu o zlatém prasátku se zahnutými zuby nahoru...Stala se oblíbenou, v kurzu je  už okolo sedmi let a stále má svůj upoutávající význam. Zatím jsem se nesetkala s nikým, kdo by ji neznal, kdo by se při vzpomínce zrovna na tuto reklamu neusmál. Jedná se totiž o reklamu, kterou si lidé přejí vidět, neleze jim na nervy jako ostatní kýčovité reklamy.

Tatínka, který vzal svou dcerku do lesa pro stromeček si zahrál herec Josef Polášek a malou holčičku hrála Sandra Flemrová, které v době, kdy se reklama natáčela byly pouhé čtyři roky.  K reklamě se dostala náhodou, když ji vybrali na castingu.

Kofola zabodovala, “zlaté prasátko” patří téměř mezi klasiku Vánoc, možná stejně už jako pohádka Tři oříšky pro Popelku, která valné většině už možná maličko leze krkem.

 

 Podobně je na tom i reklama od Coca-coly s vánočními kamiony. Myslím, že i ta některým lidem leze pěkně na nervy, ale pro někoho je to takový menší symbol Vánoc. Myslím, že k té se moc vyjadřovat nemusím, jelikož je velmi známá. Jediné, co lidem na reklamě může vadit, je přítomnost Santa Clause, když u nás je symbolem Vánoc Ježíšek.

 
 
E.V.

pondělí 18. listopadu 2013

Vánoční šílenství už v říjnu?!


 
Obchody a supermarkety i někteří pochybní jedinci začínají svůj vánoční hon každým rokem dříve. Jestli loni obchody vyhlásily vánoční nadílku v půlce listopadu, letos stromečky zdobily obchodní centra už koncem října. Obrovské transparenty „předvánoční slevy“ a lákadla, jak u nás nakoupíte levněji, jsou na každém rohu. Za nejvíce ohranou reklamu považuji tu, když jakákoliv společnost používá oslovení Milý Ježísku, k Vánocům mi prosím naděl… Když už musí používat Ježíška jako reklamu, tak proč je hned vedle obrázek Santa Clause? Pokud chcete po dnešní mládeži popis Ježíška, tak Co vám řeknou? Je to velký, tlustý, šedivý muž s bílými vousy, co jezdí na saních taženými soby a nosí dárky komínem. FUJ!

Proč se vánoční svátky považují za svátky klidu, tak tomu opravdu nerozumím. Pod tímto pojmem si vybavím jen miliony přežrvávajících se lidí v ulicích a obchodních centrech, kteří hledají předražené zbytečnosti, protože už nevědí, čím by člověku doopravdy udělali radost. Než si vůbec svůj předražený dárek koupíte vystojíte si pěkně dlouhou frontu a pokud budete chtít zaparkovat, přijeďte tak okolo 6 ráno a doufejte, že se na Vás dostane.




Arkády - Pankrác začátkem listopadu!










Kovaříková, Ehrenbergerová 3.B
 

pátek 15. listopadu 2013

Zima přichází! Dejte pozor na potraviny, které vám berou teplo a energii!

Že jste s přibývajícím chladem zcela přirozeně změnili šatník? A co stravu? I na to je nejvyšší čas! Zde vám dám pár typů, jakou zeleninu a ovoce v zimě jíst, abyste byli zdraví, cítili se fit a měli energii. 

 

Co kdybyste v zimě vešli do obchodu s oblečením a na ramínkách visely plavky a kraťasy nebo v obuvi byly místo sněhulí plážové žabky, asi byste kroutili hlavou. Když ale přijdete v zimě do supermarketu a v regálech jsou naskládaná rajčata, salátové okurky, melouny a jiná zelenina zrající v létě, nikomu to divné nepřipadá.
 Vašemu organismu to vyhovovat nemusí...

„Pokud si v rámci doporučení ,jezte hodně zeleniny koupíte v zimě ledový salát nebo rajče ze Španělska a máte pocit, že jste něco udělali pro svoje zdraví, zklamu vás,“ říká Jana Škramlíková.

V zimě byste se měli ve větší míře vyhnout nesezonním potravinám a těm, které ochlazují organismus. „Mezi ně patří například studené listové saláty, mléčné výrobky, ale také jižní ovoce,“ uvádí Monika Bartolomějová. „Toto ovoce dozrává v oblastech, kde je teplo a je určeno pro obyvatelstvo, které žije v teplých oblastech, proto bude jejich organismus ochlazovat. Stejně tak bude ale působit i na vás, ačkoli máte zimní období.“ To pak pochopitelně může způsobit i to, že se cítíte bez energie a zmrzlí. Důsledkem je mimo jiné i špatná imunita...

Proto bych naopak vsadila na kořenovou zeleninu – mrkev, červenou řepu – tyto rostliny shromažďují veškerou energii právě v kořeni. Do jídelníčku byste měli také zařadit polévky, vývary, zázvor, různá koření a další. Tyto potraviny vás zahřejí, dodají vám energii, nevyčerpají a dobře se tráví. A jak je to s ostatními?

JAK SE ORIENTOVAT V ZELENINĚ PODLE JANY ŠKRAMLÍKOVÉ:

Zelenina a ovoce, které můžete konzumovat celoročně
(jedná se o zeleninu a ovoce, které se dá mimo období sklizně skladovat, a proto je k dostání po celý rok)
Cibule, česnek, mrkev, celer (bulva), červená řepa, zelí bílé a červené, pórek, brambory, řeřicha, jablka
Zelenina a ovoce vhodné na konec podzimu / začátek zimy (listopad, prosinec)
Celer, cibule, česnek, čekanka, červená řepa, kapusta hlávková, kapusta růžičková, mrkev, pastinák, petržel, pórek, ředkev bílá, řeřicha, špenát, zelí bílé, červené, hrušky, jablka
Zelenina a ovoce vhodné na zimu (prosinec, leden, únor)
Celer, cibule, česnek, červená řepa, kapusta růžičková, mrkev, pastinák, petržel, pórek, ředkev bílá, ředkev černá, tuřín, zelí bílé a červené, jablka

ZKUSTE PÁR ZMĚN A UVIDÍTE, ŽE VÁM BUDE LÉPE :)

Bára Dolejšová 3.B

Lyže, nebo snowboard?


Příznivci sjezdového lyžování nedají na své lyže a pevné přeskáče dopustit. Dost často snowboardem opovrhují a snowboardisty nemají rádi. Jenže přesně tak je tomu i v opačném případě. Snowboarďáci milují svou volnost, pohodlné boty i celkový styl. 


Samozřejmě, všechno má své klady i zápory. Bylo by nejlepší být sjezdařským „obojživelníkem" a ovládat lyže i „prkno". To pak můžete přijít pod kopec, zvážit sněhové podmínky i své rozpoložení a vybrat si. Na mokrém nebo tajícím sněhu by mělo být lépe lyžařům, čerstvý poprašek si však užije i snowboardista.

Je to jak fyzicky, tak finančně náročné vlastnit výbavu pro oba sporty najednou. Proto je při výběru dobré zvážit vaši fyzickou kondici, schopnost se rychle učit a ochotu často sedět na zadku! Někteří instruktoři totiž tvrdí, že na naučení je těžší snowboard. Člověk si musí zvyknout na fakt, že má obě nohy „přilepené" k jednomu prknu a navíc se musí pohybovat bokem. Taky se dost často padá a dostanou zabrat i ruce při neustálém zvedání se ze země. Není to zkrátka žádná hračka.

Na druhou stranu, pokud tuto počáteční fázi překonáte, do základů jízdy na snowboardu proniknete docela snadno. Jezdit ale perfektně na sjezdovkách, to umí skutečně málokdo. Taky záleží na tom, jaký styl jízdy preferujete. Obecně by na dobře upravené sjezdovce neměl rychlý snowboardista sjezdařovi stačit.

Většina lidí na lyžích začínala, tak u nich zůstala. V porovnáním se snowboardem zaostávají, nosit stále těžké lyže, hůlky a lyžáky je fyzicky náročné, ale někomu to vyhovuje. Jak dnes víme dělají se i lyžáky, které lze uvolnit a chození je v nich hned pohodlnější. Lze také pořídit vázání, u kterého je možné uvolnit patu a mít stále připevněnou špičku a pohybovat se jak na běžkách. 

Zajímavostí také je, že ačkoli většina lidí považuje snowboarding za nebezpečnější disciplínu, co do počtu zranění vyjdou oba sporty nastejno. Základem proto samozřejmě zůstává kvalitní bezpečnostní vybavení, především helma a páteřák. Ať už tedy jezdíte na čemkoli, rozhodně si chraňte své mozky!
Daniel Vodička, 3.D

Zima klepe na dveře


 Chladné podzimní až zimní dny představují pro náš organismus zvýšenou zátěž. Přichází čas nachlazení a chřipek. Jak se proti nim chránit? Základem je zdravé stravování, ke kterému máme teď na podzim skvělou příležitost – je totiž sezóna dozrávání všemožného ovoce a zeleniny. Teplá čepice a šála vám příliš nepomohou, pokud si k nim vezmete krátkou bundičku a při předklonu vám bude vítr foukat na záda.
Imunitní systém můžeme posílit zejména zdravou životosprávou a zařadit do jídelníčku stravu, která je bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky. Nepodceňujte ani spánek. Dodržujte pitný režim a zdravě se stravujte. Ani v zimě nezanedbávejte pravidelné cvičení.


Zde je několik vitamínů, které dokážou chránit vaše tělo před chřipkou.

Vitamín D
Vitamín D je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Má totiž vliv na růst a pevnost kostí a zubů. Je obsažen například ve vaječném žloutku.

Vitamín C
Je obsažen v citrusech, bramborách nebo rajčatech, brokolici, jahodách, květáku a brusinkách. Podporuje vstřebávání železa, stimuluje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, podporuje růst. Navíc zpomaluje stárnutí pleti a má vliv i na tvorbu kolagenu.

Probiotika
Důležité ale je, abyste je přijímali pravidelně a v dostatečném množství.
Naleznete je v kysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kefíry a vysoko-dohřívané tvrdé sýry, tedy hlavně ementál. Kromě toho jsou ale hojně zastoupeny i v kysaném zelí a rychlokvašených okurkách.

Zinek
Zinek je základním stavebním kamenem zdravého imunitního systému. Kromě posílení imunity oceníte zinek také v boji s akné, při padání vlasů, nebo pokud vás trápí slabé a křehké nehty. Takže rozhodnete-li se jeho dávku zvýšit, pusťte se do špenátu, hub nebo jater.

Vitamín B12
Jeho hlavním zdrojem jsou živočišné produkty, jako vejce, mléko, máslo, sýry, maso a vnitřnosti. Vitamín B12 je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob.

                                                                              Grauová Dagmar 3.B

čtvrtek 14. listopadu 2013

Tepláková epidemie! Můžeme je vůbec nosit?


Poslední dobou se na naší škole rozléhá informace, že se ve školním řádu objevil zákaz nošení tepláků.  Naše třída už řešením daného tématu úspěšně "zabila" pár hodin výuky, neboť každý učitel na to má svůj vlastní názor a rád nám ho pečlivě přednesl. Poté, co se u nás na škole rozšířil drb, že byl jeden student kvůli teplákům vyhozen ze třídy, se rozhostila panika a někteří studenti vážně přemýšleli, jestli jejich život bez pohodlného pocitu gumy kolem pasu má vůbec smysl, a některé třídy dokonce chtěly uspořádat teplákový manifest...
Jak to tedy je?

Pro odpověď jsem se tedy vydala do sekretariátu naší školy a také za našimi extravagantními žáky.

Pan zástupce Kučera mi poučnými slovy s úsměvem na tváři oznámil, že odpověď mám hledat přímo ve školním řádu, prohledala jsem tedy školní řád a nalezla následující informaci: "Oblečení žáků ve škole odpovídá běžným normám společenského styku. V učebnách jsou žáci přezuti do lehké domácí obuvi."  O teplákách zde tedy opravdu není ani zmínka, tudíž vlastně zakázané nejsou, avšak dají se zařadit pod pojem "běžné normy společenského styku" ? Pro některé kluky na naší škole jsou očividně maximálně pohodlnou záležitostí. Proč se ráno přece převlékat z pyžama, když v něm můžu jít do školy...

Žáci na naší škole na to mají individuální názory. David Svoboda ze 3.D má na nošení tepláků také svůj názor: "Osobně si myslím, že jestli člověk nosí tepláky, je věc každého z nás. Avšak mně osobně se tato móda tzv. mladých buřičů neboli puberťáků nelíbí, toleruji však jejich styl a snažím se jim pomoct, slečně Bobkové už jsem je pro jistotu spálil. Pár lidem ovšem sluší, třeba mistr Macek v nich vypadá jako impozantní gentleman." Tak jsem tedy zašla za uvedeným "mistrem Mackem" a zeptala se ho, jak moc ty tepláky miluje. "Je to pohodlný, nemám to na sobě nalepený jak džíny a v zimě je v tom daleko větší teplo, ale hlavně jde o to pohodlí."

S výpovědí obou žáků celkem souhlasím, každý se na to dívá z jiné strany a někomu se také třeba může dělat špatně z minisukně. Když má někdo styl, tak i tepláky můžou vypadat dobře.
Takže moji milí spolužáci, vyhodit vás za to nikdo nemůže, ale všeho s mírou!
Když už tepláky, tak  bez krajkovaného vršku, holky a kluci :-D
                                                                           
                                                                                                   
                                                                                                 Kristýna Lekešová 3.F

Vánoční dárky podle znamení

Berani jsou spontánní, přímí, upřímní a zajímá je vše kolem sebe. Mívají rádi sport, a proto je pro ně vhodná široká škála dárků od sportovního náčiní a výbavy, přes oblečení, až po permanentky do fitness. Berana – potěší akční video nebo počítačová hra, žena ocení vše, co zvýrazní její osobnost (šminky, parfém, přeliv na vlasy). Beranům uděláte radost historickou knihou, románem, encyklopedií či filmem. Ocení také mikroskop nebo dalekohled.

Býci rádi žijí v estetickém prostředí – pořiďte jim něco pro zútulnění domácnosti, stačí třeba hezký svícen nebo váza, případně obrázek. Neznáte-li dobře styl zařízení jejich bytu, vsaďte na býčí lásku k přírodě a darujte jim pokojovou rostlinu nebo něco na zahrádku. Snad největší radost uděláte Býkovi, když ho obdarujete stříbrem či zlatem. Při výběru vánočního dárku pro Býka nehleďte na cenu.

Blíženci, jelikož jsou přehnaně zvědaví, budou se těšit na cokoliv pěkně zabaleného. Rádi komunikují, plánují a sbírá nové informace. Ideálním dárkem je proto například adresář, diář či psací potřeby, radost uděláte i mobilním telefonem. Chcete-li jít s dobou, podarujte vašeho Blížence počítačovým vzdělávacím programem. A dárek opravdu originálně zabalte.

Raci mají ze všeho nejraději svou rodinu a cítí se tam v bezpečí. Rádi se otáčejí v kuchyni, a jsou pro ně tudíž vhodné kulinářské speciality – kořeněné oleje, cizokrajně vyhlížející ochucovadla nebo dárková balení pravých italských těstovin. Vhodné jsou pro ně samozřejmě i kuchařské knihy. Protože jsou Raci zároveň citlivé duše, doplňte svůj dar nějakou maličkostí z lásky, třeba perníkovým srdíčkem.

Lvi si potrpí na okázalost; ať jim koupíte cokoliv, nesmí to vypadat lacině. Chcete-li Lva opravdu potěšit, asi budete muset udělat průvan v peněžence. Radost jim udělá výrazný šperk, drahý parfém, luxusní pero nebo cokoliv, co je právě v módě (nejdokonalejší mobilní telefon, MP3 přehrávač apod.). Pokud se vám nechce utrácet za exkluzivní parfémy, belgické pralinky či aktovky z pravé kůže, můžete využít skutečnosti, že každý Lev je v hloubi své duše věčným dítětem, a nadchne ho proto třeba společenská hra, puzzle, hlavolam nebo obyčejné plyšové zvířátko.

Panny se vyznačují puntičkářstvím, šetrností, přesností a spořádaností, jsou stálé a spolehlivé. Dárek pro ně musí být účelný. Mile překvapit je můžete novými hodinkami nebo budíkem. Osoby ve znamení Panny potěší vše, co jim pomůže udržet pořádek a přehled (plánovací kalendář, kapesní počítač, kabelka, pořadač na dokumenty apod.). Chybu neuděláte, ani když je obdarujete knihou či přístrojem pro zlepšení jejich zdraví.

Váhy mají podobně jako Býci smysl pro estetiku a umění.
Potěšíte je hudebním cédéčkem, sbírkou básní nebo vkusným předmětem z keramiky či porcelánu. Váhy bývají společenské, a tak jim uděláte radost i vstupenkou do divadla nebo na ples. Radost jim udělá šperk, obraz, nebo nějaká praktická věc Kupte jim věc, nad jejíž koupí váhají už poměrně dlouho, zorganizujte letní či zimní dovolenou.

Štíři jsou velmi vytrvalé a energické osoby, které přitahuje tajemno, a uvítají proto každou drobnost, která může navodit tajemnou atmosféru. Vonné tyčinky, aromalampa nebo kniha s horoskopy. Potěší je i drobný talisman pro štěstí. Nadšení budou i z poukazu na parašutistický výcvik či na potápění v moři.

Střelci mají rádi exotiku a lidi okolo sebe. V myšlenkách se zaobírají dálkami pozemskými i duševními, a potěší je proto například kniha o filosofii nebo cestopis, případně turistické potřeby. Uvítají i nejrůznější předměty typické pro cizí kraje – určitě se pro ně něco najde v obchodech s etnickým zbožím.

Kozorozi si často z šetřivosti kupují nejlevnější druhy zboží, ač s nimi nejsou úplně spokojeni. Tak ať se chvilku rozmazlují. Darujte jim něco, co by si sami nekoupili – pravou italskou kávu, archivní víno, značkové oblečení. Kozorohům zajisté uděláte radost vánočním dárkem jako je pěkná kniha, permanentka do solária, či poukaz na kosmetiku nebo gelové nehty.... Na škodu by určitě nebyl poukaz na aktivní dovolenou u moře nebo lázeňský pobyt.

Vodnáři  nejvíc potřebují mít životní cíl. Jejich životnímu stylu přizpůsobte i vánoční dárky. Vodnáři bývají nápadití a tvořiví, a uvítají proto dárky, které si budou moci dotvořit sami. Technicky zaměřené typy potěší například skládací model letadla, Vodnáře s uměleckým sklonem třeba barvy s plátnem. Lidé v tomto znamení si také obvykle libují v elektronických novinkách.

Ryby by měl dárek především zahřát u srdce. Je-li dotyčná Ryba vaším protějškem, dejte jí prstýnek, přívěsek ve tvaru srdíčka. Pokud jste s ní v jiném vztahu než intimním, vyberte jí jemně vonící parfém, pěnu do koupele. Nic nezkazí dárek v podobě přírodní kosmetiky, ale svetr či župan. Ryby potěší rovněž kniha nebo film s romantickou zápletkou, stejně tak kniha se spoustou informací, jako je třeba encyklopedie. Radost jim udělají vonné tyčinky, relaxační koupele a olejíčky nebo CD s jejich oblíbenou hudbou






 Kristýna Tesařová
















 

čtvrtek 7. listopadu 2013

Kritika mě nemůže rozhodit!


Jana Čertíková, Eleonora Maksymovych, Kristýna Řečínská


Hned na počátku školního roku nás poctila návštěvou spisovatelka Petra Soukupová. Měli jsme možnost s ní strávit dvě hodiny a ptát se jí na otázky, které nás zajímaly. A teď pár slov o ní: Petra Soukupová (1982)  je spisovatelka a scénáristka. Získala cenu Jiřího Ortena za knihu K moři a Magnésiu Literu za nejlepší knihu roku za Povídky zmizet. Její poslední vydaná kniha se jmenuje Marta v roce vetřelce a nyní pracuje na další. Také se podílela na scénářích k seriálům Comeback a Ulice.

Co Vás motivovalo k tomu, abyste napsala knížku K moři?

Dlouho jsem přemýšlela o tom, že chci být spisovatelkou, ale nějak jsem se k tomu nedokopala, až jednou přišel zlomový moment, kdy jsem potkala jednoho člověka, který mi přišel neuvěřitelně příšerný, a tomu vyšla knížka. Tak jsem si řekla, když on, proč bych to nedokázala já.

Baví Vás více psát knížky, nebo scénáře?

To se nedá tak jednoduše říci. Scénář je lehčí a baví mě víc, ale potom ten výsledek… V tom je lepší ta kniha.

Kterou knihu jste psala nejdéle?

Tak určitě Martu v roce vetřelce. K Moři bylo psáno v dobrém období mého života a hlavně je krátké. Marta už v dobrém období psána nebyla, ale vlastně jsem ji taky nepsala tak dlouho.

Máte někoho, s kým svá díla konzultujete?

Tak první člověk, který to vidí, je muž, se kterým momentálně žiju. Teď to mám tak, že když to dopíšu, ukazuju to ještě třem lidem. Kamarád, kamarádka a kamarádka. Od jedné čekám, že mi řekne věci k stylistice, od další čekám, že mi to jen pochválí. Z rodiny to není nikdo, ti to čtou, až když je to vydané.

Chtěla jste být vždycky spisovatelkou?

No, tak ze začátku na základce jsem si myslela, že bych mohla být výtvarnice, ale nakonec se ukázalo, že v tom nejsem tak dobrá, i když jsem to měla hrozně ráda. Pak asi spisovatelka. Byl to spíš sen, nic jsem pro to nedělala, až na FAMU a tam jsem šla jen pro to, že jsem nechtěla být Filozofické fakultě, kde jsem studovala předtím.

Vy jste zmínila, že vaše díla jsou hodnocena převážně kladně. Ale jak snášíte negativní kritiku?

Kritici tak velkou moc nemají. Jediný, kdo by mě mohl ovlivnit je asi nejspíš můj přítel a potom zčásti ta jedna kamarádka. Když někdo napíše o mé knize něco ošklivého, tak mě to zas tolik nemrzí.

Největší problém jsem měla asi s jednou kritikou na Zmizet, která v sobě měla spoustu věcných nepřesností. Což mě hrozně štve, protože to znamenalo, že to musel přečíst narychlo. To mě tenkrát opravdu naštvalo.

 

Co děláte ve volném čase?

Ráda čtu, ale to mi časově nevychází, dále mám ráda televizi, různé seriály a filmy. Docela dost ráda chodím ven a ráda jsem běhala.

Kdybyste mohla někam odjet, ať na dovolenou nebo napořád, kam by to bylo?

To je složité, protože hrozně nerada cestuju a hlavně bych tam musela mít všechny ty lidi, co mám zde v ČR. Ale jestli jde o to, které země se mi nejvíce líbí, tak je to Švédsko, Norsko, mám ráda sever, lesy…

Vybavujete si nějakého středoškolského nebo vysokoškolského učitele, na kterého si vzpomínáte?

Myslím, že na střední škole to nebyl nikdo, měla jsem ráda zeměpisářku, byla to taková vtipná paní, která hrozně hezky mluvila o zeměpise.

A na výšce si myslím, že bych třeba dva mohla jmenovat, ale nemůžu říct, že to jsou lidi, které bych nějak bezvýhradně obdivovala. Ale asi je to moje vina. Ve svém životě nemám moc lidi, které bych vyloženě obdivovala.

Bavila vás vůbec literatura ve škole?

Ne, moc ne. Bavilo mě číst, ale nebavilo mě biflovat se ty životopisy. Na střední jsem měla učitelku literatury, která mě nesnášela, vždycky jsem měla radši jazyk.

Byla jste ve škole spíše miláček, nebo rebelka ?

Spíše ta rebelka.

Vy jste se zmiňovala, že se pokoušíte psát nějakou novou knížku.

Ano, je to vlastně o sestrách a celá knížka je o cestě v autě. Nevím, jestli bych o tom měla mluvit. Jako ráda bych to dopsala, ale ještě nemám ani polovinu.

Vymýšlíte název knížky jako první, nebo až na konec?

Snažím se to nechávat až na konec, jako za odměnu. To je taková nejhezčí složka té práce.

Kterou knihu máte z těch, co jste napsala, nejraději?

Zmizet. Myslím, že je nejlépe vymyšlená i napsaná. Člověk, když se na to podívá po nějaké době, tak tam vidí ty chyby, ale zatím mi to přijde pořád dost dobrý.  Je srandovní, že ta nejsmutnější kniha mi přijde nejlepší a mám na ni nejlepší vzpomínky.

Jak trávíte svátky?

No, nemám ráda Vánoce a asi vůbec nemám ráda tyhle věci. Žiju v nějaké ne úplně jednoduché situaci, takže to vlastně musíme řešit, jak co bude a všichni se snažíme, aby to nějak tak vyšlo.

 

 

V Ulici píšete scénáře?

Ne, já jsem dramaturg, takže jen opravuju. Kdysi jsem psala postavu pro seriál Ulice panu Hejlovi, ale to už je dávno.

Jak vnímáte posun od tištěných knih  ke čtečkám, k elektronickým knihám ?

Mně to nevadí. Já čtečku mám a čtu z ní. Je to pohodlnější, hlavně když člověk jede na dovolenou. Nebo třeba když je ta kniha moc tlustá, tak ji nechci sebou tahat, ale samozřejmě pokud se mi ta kniha líbí nebo mi přijde zajímavá, tak ji chci mít doma jako takový ten předmět. Je to daleko hezčí věc než to číst elektronicky.

Myslela jste si někdy předem o nějaké klasické knížce, že je pro vás ,,mrtvá“, a pak vás příjemně překvapila?

Ano, určitě. Ale to je takhle se vším na střední škole, když si vzpomenu na svůj přístup k matematice, tak je mi to teď vážně líto. Zdarma ten čas, který jsem tomu mohla věnovat, jsem radši přemýšlela o svých věcech. Teď neumím z matiky nic a mrzí mě to, protože si myslím, že je v životě důležitá. Teď by mi to přišlo zábavné, chodit do školy a všechno se tam učit. Takhle to chodí i v literatuře.  Například nedávno jsem to četla Jana Skácela, který mě zaujal a na střední si pamatuju, že mě to úplně minulo.

 

Bylo zajímavé hovořit s Petrou Soukupovou o jejích knihách, jejich vytváření, o jejím životě a úspěších, které získala. Jsme rádi za její návštěvu a doufáme, že se na naší škole budou i nadále dít další akce spojené s výukou.