úterý 17. února 2015

Peripetie mužského světa

Sobota. Venku bylo snad několik stupňů pod nulou. Nebe zatažené, ani maličký náznak indigové barvy, lidé zamračení.
A já? Já se k nim svou náladou či snad videm nechtěla připojit, tak jsem se rozhodla večer zavolat kamarádce, abychom něco podnikly.
Padlo to nakonec na divadlo, konkrétně na divadelní inscenaci Vše o mužích. Moc jsme netušily, o čem to je, věděly jsme jen, že se to týká mužů.

Usedáme na svá místa. Sedíme v druhé řadě od pódia, nikdy jsme snad takhle blízko nebyly přímo u jeviště. Napjaté čekání toho, co se bude dít. Na pódium se pomalu odkulhávají dva herci převlečení za starochy, vegetují na lavičce, ruce i brady se jim třesou, div to nevypadá jako epileptický záchvat.
Mladší stařík zkouší staršího, protože má špatnou paměť, bohužel to nedopadá nijak zdárně.

Další scéna. Tři muži v posilovně. Cvičí, tančí, obdivně sledují své postavy. Jeden z nich není úplně z cvičení odvařený, byl svými kamarády nalákán, ale očividně ho to moc nebaví.

Cvičení vystřídalo prostředí jakéhosi pracoviště, kde hovoří šéf s podřízeným a řeší nabírání nového zaměstnance. Zprvu je to poněkud zamlžené, později však člověk pochopí, že hledají striptéra.

Poté následuje další krátká epizoda, teď už v podání homosexuálního páru. K nim má přijet bývalý přítel polovičky. Už nežije v Praze, ale vrací se sem na vernisáž z Paříže a tak chce pobýt tou dobou u svého ex. To samozřejmě vzbuzuje zášť a žárlivost u nynějšího partnera.

Kromě těchto skupinek je ještě jedna. V té umírá matka dvou synů. Problém je v tom, že s otcem nevychází úplně dobře jeden ze synů, avšak otec je strašně nemocný a trápí se nevyvedeným vztahem.

Příběhy jsou zkrátka zakomponované do různých společností s odlišnými hodnotami, přesto jsou to všichni muži a není nikdo, kdo by neřešil nějaký problém.

Já vám však nechci popisovat děj, ale jen nastínit téma a uvést do atmosféry hry. Jedná se hlavně o trampoty, peripetie i radosti mužského světa.

Myslím, že hra zaujme spíše ženy, ale i pánům by se mohla líbit, alespoň to tak vypadalo v sále, soudě podle smíchu diváků.

Byť je mluva herců protkána mnoha vulgarismy, neřekla bych, že samotné představení je oplzlé, nýbrž svým způsobem syrové i komické zároveň.
Kvůli tomu musím tudíž Vše o mužích doporučit, protože jestli vás něco dokáže odpoutat od stresu a každodenních záležitostí, tak je to právě tato inscenace.

 
Jako staříci
 
Cvičící tým

 
 
 
 Homosexuální pár

 
 
 
 
Rotaru
 

Rekvalifikační kurzy





Rada pro každého, kdo nechce dlouhodobě studovat a potřebuje perspektivnější zaměstnání: Udělejte si rekvalifikační kurz!

Zvětší vaši možnost přijetí do zaměstnání nebo si ho můžete udělat jen pro svoji potřebu se zlepšit v něčem, co vás baví.

A co to rekvalifikace vlastně je?

Rekvalifikace je získání nové odbornosti nebo rozšíření stávající odbornosti uchazeče o zaměstnání. Rekvalifikační kurz je ukončen zkouškou před zkušební komisí. Ve většině kurzů je zkouška složena z části praktické a části teoretické. Pouze vzdělávací zařízení akreditovaná ministerstvem školství mohou vydávat osvědčení s celostátní platností.


Na co všechno si můžete rekvalifikaci udělat?

  • Obsluha osobního počítače
  • Účetnictví a daně pro praxi
  • Marketing, reklama, komunikace
  • Vizážistka (kosmetika)
  • Manažer
  • Masér
  • Kadeřnice
  • Kouč
  • Fotograf ...

Pokud jste evidovaní na úřadu práce, určitě využijte možnost rekvalifikace. Stát vám na rekvalifikaci může přispět až padesát tisíc korun.


http://www.kurzyprotebe.cz/rekvalifikace/

Sekuličová Lucie, 4.D

Studentské slevy

Jste stále švorc?

Zde pro vás máme několik typů na studentské slevy s kartou ISIC

Kdo si může kartu ISIC pořídit?

Kartu ISIC může získat každý, kdo je studentem SŠ, učiliště, VOŠ a VŠ. Studium na naší škole splňuje všechny podmínky pro úspěšné založení, není tedy důvod otálet a pořídit si ji. Kromě mezinárodního uznání statusu studenta na vás čeká velké množství výhod po celém světě:

Zde uvádíme kategorie, kde můžete ISIC uplatnit:
  • platnost ve 124 zemích, nárok na více než 42.000 slev
  • slevy na téměř 2300 místech v ČR
  • při nákupech, stravování a vzdělávání
  • na vstupném na festivaly, akce, do klubů
  • na permanentky v lyžařských areálech
  • při cestování - letenky, autobusové a vlakové jízdenky
  • na vstupném do světově proslulých kulturně-historických památek
  • při ubytování v hotelech, kempech a ubytovnách
  • příspěvek na kartu ISIC ve výši 200 Kč u bank


Aktuální nabídku slev a výhod na ISIC kartu po České republice naleznete na www.isic.cz/slevy.

Barbora Kotyzová, Jana Šmejkalová, 4.D

Kluci to mají vždy jednodušší než holky!

Blíží se nám maturitní ples (18.3.2015) a já, jako maturantka, se na něj musím náležitě připravit!

Je hrozně nespravedlivé, kolik věcí musí zařizovat dívky, oproti klukům. Pánům stačí obstarat oblek, přičemž většina už nějaký má, protože chodí třeba na plesy kamarádů nebo ho využívají ještě na jiné příležitosti. Koupit si kravatu a košili, umýt si v den plesu vlasy a také by stálo za to umýt se celý, nějaké boty, žvýkačku a co já vím, to by jim mělo stačit, aby vypadali slušně.

Kolik toho ale musí udělat dívky?

To, co začne asi každá z nás řešit jako první věc, jsou šaty. Já jsem hrozně moc ráda, že svoje jsem si našla poměrně rychle a brzo a dál jsem je už řešit nemusela. Spousta mých kamarádek, své šaty vybírala hrozně dlouho a prolezla snad 1000 obchodů, než ty správné našla, a nebo šaty ještě nemají :D.

K šatům také potřebujeme nějaké neodolatelné doplňky, které budou ještě více vyzdvihovat naší krásu a neodolatelnost. Musíme si ale dát pozor, abychom nevypadaly jako vánoční stromeček.

Nějaké to psaníčko na ty naše serepetičky se bude také hodit. Abychom našly to správné, musíme opět lítat po obchodech, protože co kdyby někde jinde měli ještě hezčí.

Boty. Další věc na seznamu. Musí ladit k šatům, musí být vysoké, aby se mi šaty neválely po zemi, nesmí být zase moc velké, abych si v nich nezlámala nohy, nesmí mě tlačit a taky se mi musí líbit. To všechno by měly mé boty splňovat.

Protože je to maturitní ples, stálo by za to, dojít si ke kadeřnici. Takže další věc, co se musí zařídit. Nejdříve si musíme vymyslet, co na té hlavě vůbec chci, a už jen to je například pro mě nadlidský úkol. Když už si to vymyslíme, bylo by fajn dojít si na nějakou zkoušku účesu, abych pak v den plesu nezjistila, že vypadám v tom, co jsem si vymyslela, jak brambor.

Další věc, co mám v plánu je, nechat se nalíčit. Kdybych se snažila totiž vytvořit nějaké okouzlující kouřové stíny podle návodu z internetu, dopadlo by to asi takhle



Líčením to nekončí. Spousta dívek chce v šatech vypadat jako by se právě vrátila z měsíční dovolené na Havaji, a proto si hledá do jakého solárka by hupsla.

Snad už poslední tečkou na konec je dojít si na manikúru, udělat si nějaké supr čupr nehty, abychom mohly holkám, kterým to sluší víc vyškrábat oči.

Každopádně, jestli uslyším nějakého z pánů nadávat na to, že musí na ples zařídit moc věcí, tak mu asi ukopnu hlavu :D.

 
Dolejš Barbor 4.B



 
 


 



úterý 10. února 2015


Hrozivě se to blíží..

Když se vrátíme zpět do prvního ročníku, kdy řeči typu „Maturita se blíží, učte se průběžně,“ byly pro nás zanedbatelným faktem. V ten moment, kdy odzvonila poslední hodina, hodily jsme za hlavu i to minimum, které jsme slyšely, když jsme zrovna nebyly na mobilu.
                Čas plynul, tři roky utekly jako voda a my se nacházíme ve čtvrtém ročníku, kdy jisté obavy jsou na místě. Myslíme si, že jsme nebyly jediné, které trávily většinu hodin na facebooku, nebo kreslením do sešitu příhodných obrázků. Tudíž je nyní stres na místě a většina z nás si uvědomuje, že kdyby místo „sjíždění“ fotek na instagramu, si občas nějakou tu rovnici vypočítala, tak by teď nemuselo být tolik stresu.
                Ale tak co, jsme jen lidé. Takto už to jde celá léta, ovšem najdou se výjimky, pro které je učení koníčkem. My ale nejsme tento případ. Vypracováním maturitních otázek naše příprava skončila a bude pokračovat dva týdny před maturitou, a do té doby budou naše školní povinnosti odkládány na dobu neurčitou a každý pátek zapomenuty. Tak nám držte palce!
                                                                                                                                   Nollová, Dubová

Deprimující soužití s určitými spolužáky ve stísněném prostoru

Jelikož jsme s našimi spolužáky nedávno vedly diskuzi na toto téma, rády bychom se podělily i s vámi. Myslíme si, že po přečtení článku, bude hodně čtenářů na naší straně. Možná vám téma přijde směšné, ale pro nás je to opravdu velmi vážná záležitost, se kterou se potýkáme každý den.
Již od školky jsme nuceni žít v určitém prostoru s lidmi, které si nemáme možnost sami vybrat. Často nás učitelé rozdělovali např. do pracovních skupinek a my museli pracovat s někým, kdo se nám až tak úplně nezamlouvá. Víme, že se jedná o princip umění spolupráce i s lidmi, kteří nám nejsou blízcí, ale momentálně jsme už snad natolik dospělí, že máme právo vlastní volby. Samozřejmě v budoucím zaměstnání je to něco jiného, ale dokud to tak být nemusí, není přeci důvod do něčeho nás nutit. Mnohdy nejde jen o práci ve skupinkách, nýbrž o spolužáky ve třídě, ve které se zdržujeme i několik let. Přijde vám toto přehnané?
Nikdo vám náš názor nenutí, ale zkuste se zamyslet nad tím, kdo z vás se v takové situaci někdy ocitl. Z vlastní zkušenosti máme jako obě autorky tohoto článku, co psát o určitých nesnesitelných spolužácích okolo nás. Je jasné, že ne všichni, jsou nám vždy sympatičtí, ale slušné vychování říká, že méně je někdy více. Pro lepší pochopení, si nyní uvedeme příklad.
Ve třídě klasického počtu žáků je student, který i když neoplývá dostatečnými znalostmi určitého oboru, má vždy potřebu vyjádřit svůj názor k danému tématu. Nikdo není proti rozdílnosti názorů a jejich následnému vyjádření, ale přeci jen to nemusíme poslouchat každou hodinu. Možná si říkáte, že jsme přecitlivělé a podrážděné, ale věřte, že 45 minut, 7 vyučovacích hodin denně, 5 dní v týdnu poslouchat názor jednoho člověka naprosto na všechno, je neuvěřitelně iritující a otravné. Na té osobě už vám pak začne vadit i tón hlasu a nakonec každé vyřčené slovo.
Spousta žáků ve třídě má občas potřebu, říci svůj názor jen z důvodu pobavení okolí a přitom absolutně nepřemýšlí nad tím, jaký nesmysl zrovna vypustili z úst.
Podle nás je rozumné, si předem rozmyslet co hodláme sdělit před svými spolužáky. Mnohdy to totiž o nás hodně vypovídá a nemůžeme to vzít zpět. V tomto případě přísloví „Co na srdci, to na jazyku.“ je opravdu nemístné. Ne vždy chtějí ostatní slyšet, co si myslíme.
Všem studentům přejeme co nejméně takovýchto individuí jak ve třídě, tak i v osobním životě. :-)

                                               Nejmenované autorky Lekešová a Kovaříková (4. ročník)

WARNING!!!!!!!!!!!!



Rada k nezaplacení


Jako letošní maturantky, si začínáme uvědomovat, že tři roky flákání jsou přeci jenom znát. Bylo to leháro, kdy jsme se neučily, nepřipravovaly se, nesoustředily se, ale kdybychom se mohly vrátit o rok nebo dva zpět, určitě bychom ten čas využily jinak a teď, dva měsíce před praktickou maturitní zkouškou, bychom byly více v klidu a možná bychom se i trošku těšily.

Každým dnem jsme praktické zkoušce blíž a blíž a dokopat se k tomu, abychom se začaly pořádně připravovat, je snad ta nejtěžší věc, kterou si nikdo nedokáže představit, pokud to tedy sám nezažil. Bývalí maturanti a úspěšní absolventi nám chtějí pomoci tím, že nám říkají, že je praktická zkouška lehčí, než se zdá, ale my, jakožto vystresovaní maturanti jim nevěříme a nechápeme jejich nastolený klid.

Díky doučování, které jsme si zařídily, se častokrát přistihneme, že vždy nudné a nezáživné účetnictví, může být vlastně i zábava a častokrát, když to tedy chápeme, nás i baví. K tomu, asi aby nás ještě více vystresovali, nám zkrátili čas k vypracování zkoušky z původních 120 minut na pouhých 90 minut. Ano, není to tak velký rozdíl, ale pro nás to představuje větší stres, že to nestihneme. Samozřejmě, se zde najdou i výjimky, které budou hotové během chvíle, ale my, autorky tohoto článku, bychom určitě dvě hodiny přivítaly s nadšením a možná by nám ani nevadilo, kdyby byl čas delší. Možná to říkáme teď, protože pořádně nevíme, co nás vlastně čeká a po zkoušce se možná připojíme k úspěšným maturantům, kteří nám teď tvrdí, jaká je to pohoda, ale možná si zkoušku zopakujeme v září a kdyby k tomu nedej bože došlo, aspoň budeme vědět, co nás vlastně čeká.

Co tím to článkem vlastně chceme říct? Je to jednoduché, praktická zkouška je pro všechny stejná (jen se lehce liší mezi obchodní akademii a lyceem) a tři roky přípravy by měly stačit, pokud tedy vše v počátku pochopíte a nevykašlete se na to. Naší radou pro vás, Milí budoucí maturanti tedy je: věnujte se pořádně účetnictví a ekonomii a budete mít ve čtvrtém ročníku větší pohodu a klid. Jedinou vaší starostí bude opakování věcí, které už dávno umíte, a nebude muset, jako my dvě, dohánět nové učivo, tedy staré, ale pro nás nové, v posledních dvou měsících. Samozřejmě, že zde bude další příprava k státním zkouškám a školní zkoušce, ale na to bude ještě nějaký čas po praktické zkoušce a navíc, s tímto vám velmi pomohou vaši učitelé, kteří, stejně jako my, chtějí, abyste vše v poklidu zvládli.

Tímto vám přejeme mnoho úspěchů a užívejte si chvíle, které ještě máte před sebou. Samy jsme nikomu nevěřily, jak ten čas v maturitním ročníku uteče a podívejme se teď. Máme pár dní před maturitním plesem a maturitu na krku a to jsme sem, na školu, před čtyřmi lety vstupovaly jako bažanti.

 

Valentová, Grauová 4. B

 
Telváková, Tesařová 4.B
 

úterý 3. února 2015

Móda očima muže


V dnešním světě je móda velkým fenoménem mezi všemi generacemi. Především mladí lidé se snaží letět podle poslední módy, nosit značkové oblečení,
či vyniknout neobvyklým oblečením, které zaujme všechny okolo nich. Starší generace se spíše přiklání k tradičnímu a ležérnímu oblečení. Ne u všech to tak je. Jistá komunita lidí ve starším věku, než jsme my studenti, se snaží zapadnout do módy dnešní doby. Nastává velmi důležitá otázka. Má móda určitou hranici, za kterou by už člověk nešel? Podle mě ano. Jenže se tato hranice velmi těžko stanovuje. Pojďme si blíže přiblížit dnešní módu mladých kluků z mého pohledu. Z pohledu studenta.

Existuje bezpochyby několik stylů, které se objevují v našem světě, ale co tak pozoruji okolo sebe, poslední dobou velice letí u kluků styl volnějších tepláků, k tomu co nejvíce barevné a výstřední sportovní boty a mikina. Co k tomu jen dodat? Jenom to že tomuhle stylu, který spíše patří do fitness centra, než do společnosti, moc nefandím. Podle mého názoru by se kluk měl oblékat kultivovaněji. Další "ikonou" mezi stylem kluků a patří do období chladnějších měsíců jsou upnuté džíny, retro boty, dlouhá bunda ke kolenům a lehčí svetr. Někdo může namítnout, že tento styl je takzvaně "mainstream", ale tenhle styl je mi velmi blízký. Cítím se v něm velmi pohodlně Ovšem nesluší každému. Ale co nesluší jednomu, může slušet něco úplně jiného.

Co na závěr? Každý by se měl oblékat a chodit v takovém oblečení, ve kterém se cítí nejpříjemnějí.












Adam Hejda 3.E