čtvrtek 31. ledna 2013

Valentýn

Už se nám to blíží! Svátek všech zamilovaných tu bude co nevidět a tudíž je nejvyšší čas se na něj připravit.



 
 
 
Trochu málo z historie:
Existují dvě legendy o tomto světci, Svatému Valentýnovi. Je dokonce možné, že jde o dva odlišné příběhy mužů, kteří měli stejné jméno.
První, sv. Valentin z Terni, zemřel mučednickou smrtí dne 14. února poté, co proti zákazu císaře oddával snoubence podle křesťanského ritu.

Druhý Valentin byl také z Terni. Povolal si ho mladý pán, aby zachránil jeho syna. Za jeho záchranu sebe i své tři syny nechal od Valentina pokřtít. Římští senátoři však Valentina obvinili z nekalých praktik a byla mu sťata hlava.
O dni svatého Valentýna:

Je to svátek, který se v anglosaských zemích slaví 14. února. V tento den se posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tématikou srdce. V současnosti se svátek hojně šíří v Evropě a to převážně z komerčních důvodů.

A jak je to v jiných státech?
Na Valentýna francouzští muži vaří večeři pro své ženy, v Dánsku zas v tento den mohou ženy požádat svého přítele o ruku.

Ve Velké Británii se drží zvyk, že se rozdávají valentýnské kartičky, které nejsou podepsané. Obdarovaný pak musí hádat, kdo mu kartičku poslal.
A co bývá nejčastějším dárkem?

Je to čokoláda, květiny, a šperky.

 

Vendula Hošková

Rty, jaké jste ještě neviděli! Vypadají jako zvířátka!


Líčíte si rády rty a tradiční barvy rtěnek už vás omrzely? Zkuste se inspirovat prací Paige Thompson, která svá ústa využívá místo malířského plátna. 








 Dušková

 

neděle 20. ledna 2013

Anna Karenina


Anna Karenina, film, který byl uveden do kin před Vánocemi, byl jedním z nejvíce očekávaných filmů, především u milovníků románů od Lva Nikolajeviče Tolstého. Režii vzal do svých rukou Joe Wright. Velmi obratně zapracoval začátek pasáží na divadelní jeviště, z něhož se pak divák dostává ven, do skutečného světa, kde se odehrává další děj. Na druhou strana je však nutné podotknout, že pokud bych neznala knihu, nebo alespoň hlavní zápletku, byla bych v první třetině filmu úplně ztracená. Z představování velkého množství postav, s dlouhými složitými jmény, hned na začátku filmu, může být divák zmatený. Až po uplynutí dlouhé doby je schopen přiřadit kam nebo ke komu ta či ona postava vlastně patří. Není tedy divu, že pro některé je tento film spíše jen další, ne moc povedený, román o milostném trojúhelníku. Když však člověk pochopí pravý smysl, pozná, že se jedná o opravdovou klasiku a ne jen další frašku plnou nevěr a hříchů.
Hlavní postavu Anny ztvárnila Keira Knightly, která byla pro tuto roli zřejmě stvořená. Její výkon byl obdivuhodný. Role paničky, která se vytrhne ze středověké společnosti a postaví se pravidlům, jí rozhodně sedla. Jude Law, jenž hraje Annina manžela a vysoce postaveného úředníka, který však stojí v cestě Anně a jejímu milenci. Toho si mistrně zahrál Aaron Taylor-Johnson. I když Annina manžela nelze považovat za zápornou postavu, z jeho postoje divák nabývá dojmu, že s ním Anna nemůže být šťastná, a vzbuzuje v něm pocit, že on je příčinou problémů. Není tedy divu, že jen málokdo by Anně zazlíval, že se rozhodla pro svého milence.

Kateřina Vošická
                                                                                                      

čtvrtek 17. ledna 2013

Recenze na film Bídníci

Moje recenze filmu Bídníci je velmi rozporuplná.
Za jedna dávám velmi dobrým pěveckým a hereckým výkonům. Hlavně mě příjemně překvapil R. Crower, od kterého jsem neočekávala takový pěvecký um. Dále bylo velmi dobře a pečlivě vystavěné prostředí Paříže, ve kterém se většina děje odehrávala. Za zmínku stojí záběry přímo na obličej herců, což divákovi dodávalo efekt divadelního sóla.
 
Velký problém Bídníků spočívá hlavně v jeho tempu. Podle mého názoru se nedá vyprávět " z rychlíku" a to například proto, že děj se točí kolem psychologického . i společenského vývoje postav a zároveň, abychom více vplynuly do děje a mohli tak vnímat strasti a a problémy jednostlivých postav. Na druhou stranu táhlost a únavnost jejich pasáží je také někdy na škodu
Bídníci jsou více, či méně přehlídka hudebních čísel kdy občas máte pocit jakoby se promítání zadrhlo..
 
V konečném úsudku je film Bídníci velmi působivý a patří mezi emotivnější filmy, ale jako psychologické a sociální drama ho spíše řadím k průměru.
Tereza Strouhalová

Odkazy pro měsíc leden

Rádi fotíte a chcete se s přáteli a ostatními podělit o fotky pořízené z různých akcí, výletů nebo dovolených? Pak je tu pro vás stránka přímo určená k vytváření alb.

http://www.rajce.idnes.cz/
 
 
Děláte projekt nebo prezentaci do školy? Potřebujete si zjistit něco o konkrétní zemi nebo o osobě? Profesoři sice tuto stránku moc rádi nemají, ale myslím si, že jí všichni občas využijeme.
 
http://cs.wikipedia.org/
 
Téměř všichni mají rádi muziku a mají nějakou oblíbenou kapelu, zpěváka nebo jen obecně žánr a nějaké oblíbené písničky. Poslouchat rádio je sice fajn, ale ty zdlouhavé reklamy nikoho nezajímají. Proto si na stránce, která je známá, můžete vytvořit vlastní playlist s oblíbenými písničkami a nemusíte mezi tím poslouchat zbytečné reklamy. :)
 
 http://www.youtube.com/
 
Hana Čulíková


středa 16. ledna 2013

Akce Leden - Únor

Nevíte, kde si vyčistit hlavu od školy? Poslechnout si svojí oblíbenou kapelu či zpěváka? Mám pro vás několik tipů, kam vyrazit:

24.1. – kino, premiéra – Mládeži nepřístupno (komedie USA)
24. 1. – koncert – Sto zvířat – Praha 1, Vodičkova 36
31. 1. - 3.2. – festival – PragoFFest (festival fantastiky a her) – Praha 11, kupeckého 576
2.2. – divadlo – Orfeus a Eurydika (Christoph Willibald Gluck) – Národní divadlo
8. 2. – koncert – AC/DC revival band Špejbl’s Helprs – Praha 4, Novodvorská 1013/151
14. 2. – kino, premiéra – Babovřesky (komedie – Česko)
14. 2. – festival – Pohádky z popelnice – Praha, Sokolovská 191
22. 2. – koncert – Kryštof – Tipsport Arena, Praha
24. 2. – divadlo – Válka s mloky (Vladimír Franz) – Národní divadlo
28. 2. – kino, premiéra – Janíček a Mařenka: Lovci čarodějnic (akční, horor, fantasy)

Zuzana Brdičková


Jízda na snowboardu


Jízda na snowboardu

Blíží se jarní prázdniny a jelikož na českých horách konečně napadl sníh, můžeme se vydat na lyže či čím dál více oblíbený snowboard. My pro vás máme základní věci, které by jste měli umět, když se rozhodnete naučit jezdit na prkně.

Nastupování

Měli byste ho především provádět na rovné ploše. Snowboard vždy odkládejte vázáním dolů, aby vám nesjel ze sjezdovky dolů. Jako první upevněte bezpečnostní popruh a poté nastupte do předního vázání. Zadní nohu zapínáte až naposled.

Jízda na vleku

Je to sice těžké, hlavně pro začátečníky, ale pokud se nedostanete na kopec, nemůžete ho ani sjet dolů.:) Nejlehčí bude, když vyhledáte kabinkové lanovky, do kterých nastupujete s prknem v ruce nebo sedačky, kde problém je pouze s výstupem a nástupem. Pokud nemáte jinou možnost než pomu či kotvu, vyberte si místo, kde to nejméně cuká, nechte si zapnutou pouze přední nohu a snowboard nastavte do směru stopy. Neopírejte se o přední nohu, mohli by jste se seknout. Opřete se o zadní, kterou si položíte na snowboard vedle vázání. Nejlepší je, když zde máte protiskluzovou gumu, aby vám noha neklouzala. Nyní se už jen zhluboka nadechněte a držte rovnováhu.

 

Technika

Snowboard je zařízený stejně jako carvingové lyže – má vykrojení. To pomáhá při zatáčení, ke kterému využíváme hrany frontside (přední hrana) a backside (zadní strana). Celá technika je pak o tom, střídat tyto hrany. Jedete špičkou dolů po svahu a nakláníte se z jedné strany na druhou.

Pády

Snowboarding je i o pádech, především začátečníkům se jich povede nejspíš spoustu. Nejdůležitější při nich je, aby jste po pádu zasekli snowboard do sněhu a dostali těžiště (zadek) na zem. Při pádech dozadu je hlavní stlačit zadek a poté se zhoupnout po kostrči na záda. Když padáte naopak dopředu, pokrčte se v kolenou a zhoupněte se na lokty. Zde je obzvlášť důležite zaseknout hrany, jinak pojedete ze svahu po hlavě a je nebezpečí, že do něčeho narazíte. Proto je také na místě, nosit při jízdě helmu.

Nyní už je vše jen na vaší snaze a výdrži. Přejeme vám hodně štěstí a trpělivosti. J

Kateřina Burdová

     Padesát odstínů šedi

Padesát odstínů šedi (Fifty shades of grey) je prvním erotickým románem spisovatele E. L. Jamese a zároveň také prvním, úvodním dílem jeho trilogie. Tato kniha zaujala sice celý svět avšak já se k jejím obdivovatelům nepřidám. Knížka nemá žádný spád, čtenář dlouho čeká než se začne odehrávat zajímavý děj a pak je zklamaný, protože popis je krátký, nepodrobný a popisuje především nedůležité faktory jako je barva peřiny.

Bohužel tuto knihu vám nemůžu doporučit, ale doufám že připravovaný snímek, který dostane toto dílo na stříbrná plátna bude pojat lépe a zajímavěji.
 
Tereza Sklenářová

 Svátek svatého Valentýna se slaví v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. Je to den, kdy si zamilovaní posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice. V poslední době se tento svátek šíří i v Evropě, proto týden před 14.únorem můžeme vidět výlohy plné srdíček a dalších symbolů lásky.
  A proč tento svátek vůbec slavíme? Legenda říká, že tento den začal být známý až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. Února, proto se den lásky slaví právě tento den.