úterý 14. ledna 2025

Ústní zkoušení ve škole: Tipy a rady, jak uspět bez stresu

 Pro mnohé studenty to bývá jedna z největších obav školního roku. Na rozdíl od písemných testů, kde máte možnost se rozmyslet a případně chybu vymazat, ústní zkouška vyžaduje okamžité a srozumitelné vyjádření vašich myšlenek. Bývá to nejen test vědomostí, ale i schopnosti komunikovat. Jak se tedy nejlépe připravit, abyste ústní zkoušku zvládli?


1. Příprava je základ

Úspěch začíná důkladnou přípravou. Prostudujte si důležité učivo a zkontrolujte si, zda vám něco nechybí. Sepište si klíčové body a udělejte si v tom přehled. Místo bezmyšlenkového čtení se snažte aktivně vstřebávat informace.

2. Procvičování

Ústní zkoušení není jen o znalostech, ale i o schopnosti jejich prezentace. Nejlépe se to naučíte, když budete trénovat nahlas váš projev. Představte si jako byste stáli před vyučujícím a on vás zkoušel. Díky tomu si budete jistější ve svých odpovědích. Snažte se odpovídat srozumitelně a logicky.





3. Hlavní je být v klidu

Stres a nervozita jsou naprosto normální, ale umět je zvládat je důležité. Pokud se cítíte nervózní, zkuste si udělat pár dechových cvičení, a díky nim se uklidnit. Během zkoušení se soustřeďte na otázky, a ne na pocity. Pokud hned nevíte odpověď na otázku, nezmatkujte, navažte na to, o čem toho víte víc.



Ústní zkoušení je náročné, ale pokud přípravu nepodceníte, můžete ho lehce zvládnout. Klíčem je nejen dobrá znalost učiva, ale i umět ji dobře a sebevědomě předat.  








Sára Peterková 3.E

pátek 10. ledna 2025

Silvestrovské oslavy různě ve světě

     Každý z nás asi tuší, jak tak asi Češi slaví Silvestr. Začíná se večer. Do půlnoci se hodujeme s chlebíčky a zbytky cukroví z Vánoc a od půlnoci už nešetříme s pitím, abychom to všechno stihli včas oslavit. Jak ale Nový rok slaví různé země a kultury ve světě?

    Na druhém konci světa v Japonsku mají k Novému roku, známému jako "Oshogatsu" velký respekt a úctu. Několik dní předem se čistí domy a připravují se speciální pokrmy. Mezi jejich zajímavé tradice patří takzvané nengadžó, což jsou novoroční přání. Svým příbuzným, přátelům nebo dokonce obchodním partnerům gratulují k úspěšnému dovršení předchozího roku a přeji mnoho štěstí a zdraví do toho nového. Po obědě se Japonci chodí pomodlit do buddhistické svatyně a některé oslavy trvají až do 15. ledna.

    V Brazílii je tradiční oslava Nového roku skákání přes sedm vln moře. To symbolizuje očištění a mnoho štěstí v roce novém. Většina lidí si volí i bílé oblečení, které symbolizuje mír a dobrou energii. Někteří také obětují květiny mořské bohyni Lemanjá, díky čemu zajistí prosperitu a ochranu.

    Lidé z Mexika mají zase zvykem si oblékat různé barvy spodního prádla podle toho, co v následujícím roce chtějí. Červené spodní prádlo znamená lásku, zelené peníze a bíle dobré zdraví.

    A například v Rusku, podobně jako v jiných zemích východní Evropy, bývá Silvestr spojen s různými rituály a věštěním. V některých oblastech je například zvykem psát přání na kousek papíru, spálit ho a popel hodit do sklenice se šampaňským, aby se přání splnilo. Na Nový rok si pochutnávají na kaviáru, pohance nebo pečeném masu.

    Doufám, že jste Nový rok oslavili ve zdraví a pohodě. Nakonec nezáleží na tradici, ale s kým takovou událost slavíte.


Alan Khairi 4.E