středa 1. dubna 2015

Média jiným pohledem

Na ČAO 8 v Resslově ulici v Praze přichází na přednášku Robert Kostner, který žáky semináře Mediální a jazykové kultury seznamuje s oblastí médií, která je v dnešní době moderní. Bohužel jsme jimi také manipulování. Jak se této manipulaci bránit, se právě dnes dozvíme.

Je středa, 12 hodin, a to pro náš seminář znamená, že začínáme. Dnes k nám přišel přednášející z Vyšší odborné školy publicistiky v Praze, který nám v rámci tématu Jak se tvoří mediální realita poreferuje o médiích v České republice a jejich kvalitě. To neznamená, že by opomenul významné zvraty v zahraničních médiích.

Už na začátku, před samotnou prezentací, zaujímá naši pozornost tím, že je nám rozdán bloček s motivem tabletu. Tento motiv, dle mého názoru, zapadá do dnešní doby a je pro nás zajímavým.

Nyní přecházíme k samotné prezentaci. V jejím úvodu nás pan Kostner seznamuje s tím, co to je médium, jak nás ovlivňuje a jaká média bychom v naší zemi nalezli. V dalším bloku jsou nám ukázány zajímavé příklady mediální manipulace, kterou může každý vnímat jiným způsobem. Přednášející nám ukázal například zajímavý novinový titulek „Patolog si nosí svou práci domů“. Okamžitě po zhlédnutí titulku vzniká mezi studenty diskuze, jakým způsobem bychom si mohli tento nadpis vyložit. Pan Robert Kostner má podobných příkladů připraveno více. U všech diskutujeme podobným způsobem.

Během celé přednášky užívá přednášející aktualizované výrazy, které přitahují naši pozornost, například What the fu*k, ve zkratce WTF. Mluví o aktuálních tématech, která jsou nám známá, a nezabývá se historií. Na konci své prezentace se dočká z naší strany potlesku, ze kterého má jistě radost. Po jeho odchodu probíhá krátká diskuze na téma této přednášky, která se nám samozřejmě velmi líbila a přinesla nám zajímavé a nové informace z oblasti médií.

 
Robert Herink, 3. F

Žádné komentáře:

Okomentovat